Festival Týden AV ČR ukáže zákulisí pracovišť, nejnovější výzkum i současné výzvy
15. 10. 2024
Co se děje v ústavech Akademie věd ČR? Jak vypadají špičkové laboratoře, vědecké knihovny či provozní prostory? A jaké jsou novinky ve výzkumu? Zjistit to můžete na festivalu Týden Akademie věd ČR, který představí vědu a výzkum v pestrých podobách od 4. do 10. listopadu 2024 po celé republice. Program už je zveřejněn. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.
Jádrem festivalu Týden AV ČR jsou akce v jednotlivých pracovištích – vědci vezmou zájemce do svých laboratoří i do zákulisí a mluvit budou nejen o svém výzkumu. Festival totiž nabízí vědu, která je dostupná a srozumitelná každému.
Ani rodiny s dětmi se nemusí bát třeba jaderné fyziky – výzkumné instituce v Řeži u Prahy připravily prohlídku jaderného reaktoru, urychlovače iontů a dalších zařízení, jejichž funkce je běžnému smrtelníkovi záhadou.
„Festival Týden AV ČR chce poukázat na pestrost vědy a také trochu oslavit, čím vším už jednotlivé ústavy k poznání světa a společnosti přispěly,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR. „Zároveň je to jedinečná možnost se dostat přímo tam, kde se věda ‚vaří‘, a nahlédnout expertům pod ruce.“
Návštěvníci se můžou těšit třeba na tajemný termohydraulický stend, v Centru instrumentálních technik Ústavu anorganické chemie AV ČR zase na materiály, které umí ulevit životnímu prostředí. Zkrátka, očekávat lze cokoli z desítek přednášek, workshopů, ale i her, výstav nebo science shows.
Úspěchy, trendy, výzvy i krize
Program festivalu postihuje kromě novinek i témata, která lidi „pálí“. Nabízí například přednášky Kvantové počítače: naděje i hrozba, ale také Gorily v mlze: Příběh ochrany lidoopů, který znají všichni, nebo Nanosvět přírody „očima“ elektronů. Aktuální budou i panelové diskuze v kině Přítomnost na téma toxicita (aneb kde všude jsou chemikálie) nebo klima (co nás čeká a jak si pomoci). Do těchto diskuzí s odborníky se veřejnost může zapojit na místě i v online streamu.
Zeptej se vědce! a mediální workshop
Nejnovější úspěchy vědců a vědkyň i aktuální trendy a posuny ve vědecké práci představí festival nejen v ústavech AV ČR, ale také v budově na Národní v Praze – v centrále Akademie věd. Kromě přednášek zde budou moci zájemci navštívit výstavu Cesta do historie, která umožňuje prozkoumat život středověké společnosti přes mobilní aplikaci.
Nebudou chybět ani oblíbené besedy Zeptej se vědce, dvě science shows na téma zrak a klamy a mediální workshop ČT:D pro děti.
Součástí Týdne AV ČR bude závěrečná konference Otevřené vědy – programu vědeckých stáží pro středoškoláky. Ten letos slaví 20 let, a i když se veřejnost konference zúčastnit nemůže, pravděpodobně se s některými nadanými studenty v budově na Národní potká.
Do programu festivalu se kromě pracovišť AV ČR a vysokých škol zapojily i další výzkumné ústavy.
Vstup na všechny akce je zdarma, některé vyžadují předchozí rezervaci. Více informací a také možnost vyhledávání v programu naleznete na webu https://www.tydenavcr.cz/.
Kontakt:
Václav Jindřich
jindrich@ssc.cas.cz
777 039 234
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.