Zahlavi

Knihy Nakladatelství Academia postoupily do užší nominace Magnesie Litery

19. 03. 2025

Vyhlášení výsledků cen Magnesia Litera se sice uskuteční až 24. dubna 2025, už teď je ale jisté, že cenu za naučnou literaturu si odnese publikace, kterou vydalo Nakladatelství Academia. Do užšího výběru se totiž probojovaly pouze knihy z jeho produkce: Řecké mýty v literární a výtvarné tradici, Etologie. Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů a Gesto a skutečnost. Umění v meziválečném Československu. Obyčejný život.

Tituly bojují o vítězství v kategorii „NF IOCB Tech Litera za naučnou literaturu“. Počiny z domovského nakladatelství Akademie věd ČR tak v soutěži uspějí už popáté v řadě. „Nominace Magnesia Litera dostatečně ukazují, že ani nejlepší nakladatel by nebyl nic, pokud by nespolupracoval s kvalitními autory, kteří velmi často působí v pracovištích Akademie věd,“ vyzdvihuje ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět.

Akademie věd dlouhodobě podporuje vydávání kvalitních vědecko-popularizačních publikací v programu Podpora vydavatelské činnosti (více také v AB / Akademický bulletin 1/2020). To je i případ nominovaných publikací. „Těší mě, že s uvedenou podporou vznikají vynikající knihy, které přispívají k šíření výsledků výzkumu a rozvoji dalšího poznání,“ říká Markéta Pravdová z Akademické rady AV ČR.

Gesto a skutečnost. Umění v meziválečném Československu. 1) Obyčejný život
Kateřina Piorecká a kolektiv

Mezinárodní tým historiček a historiků literatury, výtvarného umění, divadla, filmu a hudby v kolektivní monografii sleduje, jak utvářelo umění v meziválečném Československu veřejný diskurz. Ve čtyřiceti případových studiích autorky a autoři odhalují nové souvislosti a rozkrývají vztahy mezi uměním a politikou. První svazek se zaměřuje na ideu československé státnosti, národnostní identity a zkoumá napětí mezi politikou a každodenností v novém státě zobrazené v soudobém umění. Druhý svazek se soustřeďuje na umělecká gesta avantgardy, které reagují na proměnu světa po první světové válce, sociální situaci v novém státě a vize jejich řešení. Sleduje i umělecké reakce na důsledky celosvětové ekonomické krize a ohrožení evropské demokracie. Publikaci společně vydaly Academia a Ústav pro českou literaturu AV ČR.

Etologie. Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
Marek Špinka, Jan Havlíček, Iveta Štolhoferová, Daniel Frynta

Jak mozek a hormony ovlivňují chování? Jak se zvířata orientují a jak spolu komunikují? Jak se chování vyvíjí pod vlivem genu a prostředí? Na tyto a další otázky odpovídá etologie, věda o chování živočichů. Učebnice vysvětluje chování ve čtyřech rovinách: na úrovni mechanismů (tedy chování řídí souhra vnějších podnětů a vnitřního stavu zvířete), na úrovni ontogeneze (jak se utváří interakcí mezi genotypem a získanými zkušenostmi), na úrovni funkce (jak chování pomáhá živočichům přežít a předat geny potomkům) a na úrovni evoluce (jak se chování proměňuje u živočichů z různých fylogenetických větví). Kniha je doplněna oddílem o dějinách etologie a aplikované etologii a zahrnuje i kapitoly, které u vybraných skupin živočichů představují chování celistvě.

Řecké mýty v literární a výtvarné tradici
Alena Hadravová

Jádrem dvousvazkové monografie je první český překlad dvou latinských středověkých příruček zvaných První a Druhý vatikánský mytograf, které v pěti stech padesáti kapitolkách, závislých především na antických literárních předlohách, přinášejí své vlastní ztvárnění řecké mytologie. Spisy se dochovaly v mnoha opisech; dva opisy Druhého vatikánského mytografu autorka z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR nedávno identifikovala i v rukopisech českého původu ze 14. a 15. století a v roce 2017 vydala tiskem.

Pět let – pět cen
Čím porotce publikace zaujaly, se dozvíte v nominačních medailoncích. Do širších nominací v kategorii Litera za publicistiku postoupila i kniha Antropocennosti od Elišky Fulínové a Anny Kvíčalové.

Pro Nakladatelství Academia půjde v soutěži Magnesia Litera o pátý úspěch v řadě pro jeho knihy. V roce 2021 se Knihou roku Magnesia Litera stala Shakespearova Anglie od Martina Hilského, o rok později zvítězil v kategorii naučné literatury entomolog Jan Žďárek s publikací Ohroženi hmyzem? V roce 2023 ovládl Literu za publicistiku etnolog a novinář Martin Rychlík s dílem Dějiny lidí, vloni získala prvenství za naučnou literaturu publikace Louky. Dobrodružství poznávání od autorského kolektivu Stanislav Březina, Sylvie Pecháčková, Hana Skálová a František Krahulec. 

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce