Zahlavi

Nová vědecká stavebnice AlbiLAB vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR

19. 09. 2024

Společnost Albi představila nový projekt AlbiLAB. Ve spolupráci s vědci Botanického ústavu AV ČR a Prusa Research vyvinula novou modulární vědeckou stavebnici, která umožňuje sledovat vývoj skutečné laboratorní rostliny v různých podmínkách.

Stavebnice přibližuje fascinující svět rostlin dětem, -náctiletým i hravým dospělým řadou vědeckých pokusů. Mohou si vyzkoušet, jak rostlina roste v různých podmínkách, regulovat její růst barvou či intenzitou světla, délkou dne a noci, skladbou živin v půdě, kompetičním prostředím nebo experimentovat s fotosyntézou či hydroponií.  

„Botanická stavebnice AlbiLAB odhaluje, jak příroda funguje, co rostliny potřebují a jak můžeme ovlivnit jejich životaschopnost. Pomohli jsme sestavit řadu experimentů s huseníčkem rolním, který má rychlý životní cyklus a pro pokusy je ideální. Doufáme, že stavebnice pomůže rozvíjet vědomosti o přírodě, podpoří u dětí chuť k samostatnému bádání a snad i probudí zájem o přírodní vědy v nastupující generaci vědců,“ říká botanik Vít Latzel, který se za Botanický ústav AV ČR na vývoji stavebnice podílel.

Základní stavební prvek celé stavebnice je kostka s integrovanými magnety a elektronikou, obsahující wi-fi modul. Elektroniku je možné připojit na mobilní telefon nebo PC a v rámci dosahu wi-fi sítě sledovat její aktuální nastavení. V budoucnu by mělo být možné stavebnici na dálku nejen sledovat (za pomocí mobilního telefonu a webové kamery), ale také ovládat. Sada je navržena tak, aby obsahovala co nejvíce možností rozšíření a lze ji kombinovat s některými částmi jiných elektronických stavebnic. Lze ji obohatit doplňky jako vlhkoměr, teploměr, větráček, automatický závlahový systém apod.

Albi plánuje uvést i další varianty této modulární stavebnice z různých vědních oborů (chemie, fyzika) zároveň spojených s neodmyslitelnou zábavou (promítačka), aby si každý mohl vytvořit unikátní vědeckou stanici podle svých zájmů. AlbiLAB je určena pro děti od 14 let, je vhodná také pro pokusy ve školních a zájmových skupinách pro děti 8+. Více na albilab.cz.

Kontakt:

RNDr. Vít Latzel, Ph.D.                                                  Mirka Dvořáková

Oddělení populační ekologie                                      PR & Marketing Manager

vit.latzel@ibot.cas.cz                                       miroslava.dvorakova@ibot.cas.cz

Stavebnice AlbiLab
Stavebnice AlbiLAB. FOTO: Albi

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce