
O víkendu vrcholí meteorický roj Perseid. Astronomové zvou na Ondřejov a Jizerku
08. 08. 2023
V noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna 2023 čeká na zájemce o vesmír oblíbená podívaná. Nastane maximum každoročního meteorického roje Perseid. Meteory jsou vidět už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu sobotní noci uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až osmdesát meteorů za hodinu. Za pozorováním je potřeba vycestovat do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Astronomický ústav AV ČR zve zájemce na dvě tradiční akce – pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově a Den a noc na Jizerce. Zatímco v Ondřejově se akce bude konat pouze za jasného počasí, na Jizerku lze přijet i ve špatném počasí, organizátoři totiž připravili bohatý doprovodný program.
Hvězdárna Ondřejov
Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi a pozorovat meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? Zajímá vás výklad odborníků, na co se vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny v sobotu 12. srpna 2023 od 20:30 hodin. Vstup je zdarma.
Podrobné informace naleznete na:
Na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny je třeba se dostavit před setměním, aby přijíždějící auta nerušila pozorování světly. (CC)
Den a noc na Jizerce
Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás v sobotu 12. srpna 2023 zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu. Za jasného počasí bude možné pozorování oblohy dalekohledy – Slunce od 12 hodin a noční oblohy od 22 hodin. Nebudou chybět ukázky dalekohledů a promítání fotografií oblohy a zábavný program pro děti. Vstup je rovněž zdarma.
Program
15:00 hodin – Jak vznikl vesmír – Aleš Majer, Hvězdárna Turnov
16:30 hodin – Vesmír pro malé i velké – interaktivní přednáška, ve které budeme poznávat vesmírné objekty – Martin Gembec, Planetárium iQLANDIA Liberec
18:00 hodin – Zlatý holky – hudební vystoupení
19:50 hodin – Pozdrav Pepínovi – vzpomínka na zakladatele tradice Hvězdičkové noci Josefa Krutského
20:00 hodin – Co zajímavého nás čeká na obloze do konce letošního roku – Daniel Kurtin, Klub astronomů Liberecka, Česká astronomická společnost
22:00 hodin – Procházka oblohou – souhvězdí, báje a pověsti (praktická ukázka přímo pod hvězdami)
Podrobné informace naleznete na:
https://www.asu.cas.cz/articles/2078/463/den-a-noc-na-jizerce-v-sobotu-12-srpna-2023
Další informace o letošním maximu roje Perseid jsou k dispozici na:
Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Shutterstock; Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie označené CC jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.