Zahlavi

Program PRAK podpořil 13 projektů, pomůže jim s uplatněním v praxi

11. 03. 2025

Téměř 6 milionů korun získá 13 projektů, které Program rozvoje aplikací a komercializace (PRAK) podpořil ve svém čtvrtém kole. Přiblíží tak praxi projekty, které vyvíjejí například antiséra, velkorozměrné grafenové vrstvy pro elektronovou mikroskopii nebo software, který umožňuje psychometrickou analýzu vzdělávacích testů, psychologických posudků, zdravotních a dalších typů vícepoložkových měření.

Do čtvrtého kola programu se přihlásilo 16 projektů. Třináct nejlépe hodnocených doporučila Rada Programu PRAK ke schválení Akademické radě AV ČR, která poskytnutí dotace odsouhlasila.

„Pracoviště Akademie věd mají o PRAK zájem. Fenoménem tohoto kola se staly projekty prezentované společně vědcem a pracovníkem transferu. Hodnotitelé ocenili především rozdělení rolí i témat a vyšší odbornou úroveň prezentace,“ říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR (CETAV), které program koordinuje.

Síto projektů
Projekty hodnotí členové panelu podle tří kritérií – ambicióznosti, souladu výstupů a činností projektu s jeho dlouhodobými cíli, třetím kritériem je proveditelnost navrhovaných činností a dosažitelnost výstupů s ohledem na rozpočet a dobu řešení. Dlouhodobým cílem žádostí bylo většinou uzavření licenční smlouvy následované požadavkem na založení spin-off společností.

„Do hodnoticího panelu zveme zkušené odborníky. Tentokrát ho rozšířili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a Martin Buchtík, ředitel analytického oddělení ústavu empirických výzkumů STEM,“ přibližuje Martin Smekal a doplňuje, že se CETAV stále snaží PRAK vylepšovat. Pro účastníky programu například plánuje uspořádat workshop s pracovním názvem „Poslední trendy a novinky ze světa prezentací“.

PRAK napomáhá přenosu výsledků výzkumu pracovišť AV ČR do praxe a snaží se motivovat vědecké týmy k aplikaci a komercializaci výsledků. Dále podporuje aktivity, které jsou potřebné pro uplatnění znalostí a technologií. Další kolo programu vyhlásí CETAV letos na jaře.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy CETAV
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce