
Zájem vědců o sdílení dat roste, ukázalo představení iniciativy EOSC CZ
13. 03. 2025
V Akademii věd ČR je o otázky spojené s otevřenou vědou velký zájem. Dokládá to i vysoká účast na představení iniciativy EOSC CZ v sídle na Národní třídě v Praze, kterého se zúčastnilo 69 zástupců z 41 pracovišť AV ČR. Program nabídl kromě odborných prezentací také prostor pro sdílení zkušeností i navazování spoluprací, čímž přispěl k posílení Open Science komunity v České republice.
Vnímání otevřené vědy (Open Science) se za posledních deset let proměnilo. Už nejde „pouze“ o zpřístupňování dat – stále více se totiž zdůrazňuje jejich kvalitní správa a možnosti znovuvyužití. „Přesnější by v současnosti možná bylo označení re-use management než pouhé otevírání dat a vědy,“ poznamenal Jiří Marek z EOSC CZ. Právě jeho pracoviště je českým uzlem iniciativy zaměřené na vybudování zázemí pro lepší správu, sdílení a vyhledávání vědeckých dat.
„European Open Science Cloud – EOSC – pokládám za významnou iniciativu. Díky ní vzniká snadno dostupná infrastruktura spektra služeb pro práci s výzkumnými daty a pro jejich sdílení. Důležité to je pro všechny vědce napříč obory a institucemi,“ říká Jiří Homola z Akademické rady AV ČR a předseda Komise pro vědecké informace a otevřenou vědu AV ČR, který setkání zahájil.
Ředitel Kanceláře AV ČR Leoš Horníček doplňuje, že představení iniciativy EOSC CZ vzbudilo velký zájem ze strany pracovišť Akademie věd: „Zúčastnilo se 21 ředitelů a jiných vedoucích pracovníků, 22 data stewardů a 26 dalších pracovníků podpory z oblasti Open Science. Přítomni byli též zástupci Akademické rady.“
Akce se konala v sídle Akademie věd ČR na pražské Národní třídě.
Data stewardi na palubě otevřené vědy
Účastníci prezentovali různá témata – od samotné iniciativy a jejího vývoje přes možnosti podpory v Akademii věd ČR až po doporučení pro data stewardy, kteří odpovídají za správu dat ve výzkumných týmech. Význam jejich role ve vědě totiž stále roste. Informace pro data stewardy naleznou zájemci na webu EOSC CZ, ale také na webu Knihovny Akademie věd ČR, v níž mimo jiné působí specializované oddělení pro Open Science a ústavům poskytuje v tomto ohledu různé služby.
Akci na Národní ocenili i přítomní data stewardi. „Mohla jsem se setkat s lidmi, které znám jen z online prostředí. Prezentace byly srozumitelné a pomohly mi pochopit strukturu projektu EOSC CZ, do kterého se s Českým sociálněvědním datovým archivem letos zapojíme,“ hodnotí Johana Chylíková ze Sociologického ústavu AV ČR. Jak dodává, požadavky grantových agentur a vědeckých časopisů na správu a sdílení dat stále rostou. „Doufám, že se během následujících let stane data management přirozenou součástí vědecké práce.“
Podrobnější informace o setkání, které Akademie věd ČR hostila v únoru 2025, se dozvíte také v aktualitě na EOSC CZ a rozhovoru s Jiřím Homolou z Akademické rady AV ČR na témže webu.
Více o Open Access a Open Science v Akademii věd ČR se dočtete v článcích Jak usnadnit otevřené publikování? Tipy zazněly na semináři v Akademii věd, Brána vědy otevřená. Specializované oddělení pomáhá v Akademii s Open Science a v rozhovoru s Jiřím Homolou pro někdejší AB / Akademický bulletin.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy EOSC CZ
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní
- Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
- Akademický sněm AV ČR zvolil členy Akademické a Vědecké rady
- Prezident republiky jmenoval nového předsedu Akademie věd Radomíra Pánka
- Program PRAK podpořil 13 projektů, pomůže jim s uplatněním v praxi
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.