Zahlavi

Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku

24. 10. 2024

Rozpoutaly mnoho válek, umožnily vznik impérií i pokroky civilizace. Lidé se kvůli nim milují, ale také vraždí. Peníze hýbou světem. Kde se vzaly? A jak to s nimi bude dál? Tématu se věnuje aktuální číslo popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.

titulka easy penize
2/2024 (verze k listování)
2/2024 (verze ke stažení)

Hlavní téma o historii, současnosti i budoucnosti peněz si přečtěte na stranách 24 až 37

Další témata:

Jan Žižka. Padouch, nebo hrdina? – Slepý geniální vojevůdce. Bojovník za pravou víru. Žoldnéř, vyvrhel a zabiják. Tím vším byl Jan Žižka, od jehož úmrtí uplynulo letos 11. října 600 let. Co o něm (ne)víme? Dozvíte se na stranách 10 až 15.

Cesta z planety Autistán – V dětství se lidem nedíval do očí a neuměl navazovat vztahy. Dnes se osmnáctiletý Tomáš Čermák hlásí na zahraniční univerzity, přebírá ceny pro nadané studenty a působí ve dvou ústavech Akademie věd ČR. Přečtěte si rozhovor o jeho životní cestě na stranách 18 až 23.

A spali a spali – Na podzim se vykrmí, uvelebí v úkrytu a proberou se až na jaře. Závidíte ježkům nebo svišťům, že celou zimu prospí? Nemusíte – zimní spánek neboli hibernace je totiž docela náročná činnost. Co se během ní v těle zvířat děje? Dozvíte se na stranách 38 až 39.

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney

Přečtěte si také

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce