Zahlavi

Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu

20. 03. 2025

Sdružuje šestnáct zobrazovacích center v Česku, spolupracuje s deseti institucemi a jeho služby každoročně využívá více než 1300 vědkyň a vědců. Těm pomáhá tým přibližně 120 specialistů. Czech-BioImaging nabízí přístup ke špičkovým zobrazovacím technologiím, které posouvají hranice vědeckého poznání. Česká výzkumná infrastruktura nyní slaví deset let od svého založení.

Czech-BioImaging je výzkumná infrastruktura zobrazovacích pracovišť v Česku. Poskytuje špičkové přístrojové vybavení a odborné znalosti pro biomedicínské zobrazování a přístup k technologiím a expertizám, které vedou k získání nových vědeckých dat v buněčné a molekulární biologii, genetice, fyziologii, parazitologii a dalších oborech. Publikační, edukační a metodickou aktivitou přispívá k rozvoji biomedicínských věd.

K příležitosti desátého výročí se 18. března 2025 v Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze uskutečnilo setkání vrcholných představitelů Czech-BioImaging, Euro-BioImaging a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Zaměřilo se na udržitelnost velkých výzkumných infrastruktur.

„S využitím našich dat vyprodukují badatelé ročně více než dvě stě publikací,“ vyzdvihuje ředitel Czech-BioImaging Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. „K dispozici máme širokou nabídku zobrazovacích metod a disponujeme více než dvěma sty specializovanými přístroji, přístupné jsou i zahraničním uživatelům v evropské infrastruktuře Euro-BioImaging ERIC,“ dodává.

Otevřený přístup pro analýzu biologických procesů
Jedním ze základních principů Czech-BioImaging je otevřený přístup, který umožňuje využívání špičkových technologií akademickým institucím i průmyslovým partnerům. „Naše metody umožňují detailní analýzu biologických procesů na úrovni buněk, tkání i celých organismů. Přispíváme tím k vývoji pokročilých diagnostických nástrojů pro medicínu a biotechnologie,“ uvádí Pavel Hozák.

Czech-BioImaging představuje český národní uzel evropské výzkumné infrastruktury pro biologické a medicínské zobrazování Euro-BioImaging. Jeho koordinátorem je Ústav molekulární genetiky AV ČR. Kromě něj jsou do Czech-BioImaging zapojena i další pracoviště Akademie věd ČR, například Biologické centrum, Fyziologický ústav nebo Ústav experimentální medicíny.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Ústav molekulární genetiky AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce