Zahlavi

Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu

13. 11. 2024

Jste vědec nebo vědkyně? Chtěli byste podpořit rozvoj české vědy? Pokud ano, zařadit se můžete mezi hodnotitele Grantové agentury ČR, kteří každoročně posuzují na 3000 projektů základního výzkumu. V dubnu 2025 totiž končí funkční období velké části z 400 stávajících panelistů. Přihlásit se můžete do 16. prosince 2024.

„Práce členů a členek panelů je pro nás klíčová jako u grantových agentur v zahraničí. Vědci a vědkyně hodnotí prostřednictvím posudků a diskuzí v panelu kvalitu návrhů a doporučují projekty, které si zaslouží financování,“ říká předseda Grantové agentury ČR Petr Baldrian a dodává, že s využitím kvalitně nastaveného systému hodnocení, jež se inspirovalo hodnocením Evropské rady pro výzkum, si agentura udržuje důvěryhodnost a vysokou úroveň podpořených projektů.

Od příštího roku bude v Grantové agentuře ČR působit 38 hodnoticích panelů sdružených do pěti tematických oborových komisí. Celkem v nich působí více než 400 odborníků, kteří každoročně hodnotí návrhy v různých skupinách grantových projektů. Nominaci do panelů můžou podávat přímo vědci a vědkyně nebo i jejich instituce prostřednictvím elektronického formuláře. „V panelech působí převážně čeští i zahraniční odborníci z českých vědeckých institucí,“ doplňuje Petr Baldrian. Přihlašovat se můžete do 16. prosince 2024.

Změny rozvržení panelů
Předsednictvo Grantové agentury ČR připravilo ve spolupráci s Vědeckou radou GA ČR změnu rozvržení panelů a jimi pokrývaných témat v technických vědách (Oborová komise 1), vědách o neživé přírodě (Oborová komise 2), společenských a humanitních vědách (Oborová komise 4) a zemědělských a biologicko-environmentálních vědách (Oborová komise 5). Změny budou platné pro soutěže vyhlášení v příštím roce.

Jaké jsou povinnosti panelisty?

  • Být nestranným hodnotitelem, který se drží etického kodexu.
  • Napsat posudky v průměru na 12–17 návrhů projektů ročně a další ohodnotit.
  • Doporučit nezávislé zahraniční posuzovatele pro druhou fázi hodnocení.
  • Sledovat průběh řešení podpořených projektů a v průměru u 5–7 zpracovat posudek po jejich skončení.
  • Čtyřikrát ročně se účastnit zasedání panelu, na kterých jsou projekty diskutovány.

Jaké jsou minimální předpoklady?

  • Angličtina na výborné komunikační úrovni.
  • Akademická kvalifikace na úrovni Ph.D. nebo vyšší.
  • Aktivní vědecká činnost v oblasti základního výzkumu.
  • Zkušenosti s řešením projektů základního výzkumu v pozici řešitele či spoluřešitele.
  • Schopnost posouzení vědeckých problémů v kontextu širšího zaměření vědního oboru v mezinárodním měřítku.

Co nabízíme?

  • Možnost aktivně podpořit rozvoj excelentní vědy v České republice.
  • Získání zkušeností s hodnocením a přípravou grantových návrhů.
  • Příležitost seznámit se s aktuálními trendy v oboru.
  • Finanční ohodnocení úměrné míře zapojení do hodnoticího procesu.

Podrobnější informací najdete v přiloženém letáku a také na webu Grantové agentury ČR.

Rozhovor s předsedou Grantové agentury Petrem Baldrianem si můžete přečíst zde.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy GA ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce