Zahlavi

Mladé talenty převezmou Ceny Nadačního fondu J. Heyrovského

11. 12. 2024

Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocení 16 nadaných studentek a studentů spolu s jejich pedagožkami a pedagogy. Ceny letos převezme celkem 16 vítězů z jedenácti předmětových olympiád a šesti tvůrčích soutěží Středoškolské odborné činnosti, které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Na každoročním slavnostním předání se v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze 8 sejdou navržení na ocenění, jejich pedagožky a pedagogové, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí a další hosté.

Ceremoniál se uskuteční dnes od 13:00 hodin v sále Rudolfa Brdičky Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze 8. Jeho společnými organizátory tradičně jsou instituce, jež nesou ve svém názvu jméno J. Heyrovského, a to Nadační fond Jaroslava Heyrovského (NFJH) a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Ocenění studenti vedle finanční odměny obdrží diplom, pamětní medaili Jaroslava Heyrovského, knihy z Nakladatelství Academia, kterými pravidelně přispívá Knihovna AV ČR, a roční předplatné časopisu Vesmír, jež všem oceněným, tj. i učitelům a konzultantům, věnuje redakce časopisu Vesmír. Stálými podporovateli NFJH jsou již několik let Nadační fond IOCB Tech a společnosti Metrohm CZ, s.r.o., a Data Apex, s.r.o.

Vedle mladých badatelů a badatelek (jeden student přebírá ocenění za dvě olympiády) bude oceněno i 16 jejich učitelek, učitelů a konzultujících, kteří je v jejich vědeckém snažení vedli, podporují a věnují se jim. Autoři šesti prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v krátkých prezentacích představí své oceněné SOČ práce. Již poněkolikáté se ceremoniálu také účastní představitelé Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS), který na něm dodatečně oceňuje učitele/ky a konzultující úspěšných studentů ze SOČ (5 vybraných oborů).

Jak je patrné z připojených medailonků oceněných laureátek a laureátů, vždy se jedná o všestranně založené talenty. Řada z nich reprezentovala ČR úspěšně i na mezinárodních soutěžích nebo jsou držiteli i jiných ocenění. Svůj talent někteří dnes uplatňují a rozvíjejí již v rámci univerzitního studia, které letos zahájili.

Mezi oceněnými pedagogy jsou i několikanásobní držitelé této Ceny NFJH. Jsou to odborníci, kteří vychovali již několik talentovaných mladých badatelů či badatelek a stále v tom neúnavně pokračují.

Ceny za rok 2024 převezmou

za vítězství v předmětových olympiádách:

  • Erik Ježek – Matematická olympiáda – kategorie   A
  • Antonín Maloň – Matematická olympiáda – kategorie P – programování
  • Štěpán Plass – Fyzikální olympiáda a   Astronomická olympiáda
  • Veronika Kristová – Chemická olympiáda – kategorie   B
  • Tomáš Holub – Chemická olympiáda – kategorie   E
  • Jakub Krutina – Biologická olympiáda
  • Vojtěch Nádvorník – Zeměpisná olympiáda
  • Kateřina Kozáková – Geologická olympiáda
  • David Seltenreich – Dějepisná olympiáda
  • Matěj Tvrz – Olympiáda v českém jazyce

za úspěšné práce v celostátní přehlídce soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ):

  • Jiří Sýkora – v oboru 01 –Matematika a statistika, 1. místo
  • Vojtěch Langer – v oboru 03 – Chemie, 1. místo
  • Adrian Svoboda – v oboru 03 – Chemie, 2. místo
  • Olivie Maya Matyasková – v oboru 03 – Chemie, 3. místo
  • Anna Černá – v oboru 05 – Molekulární biologie, 1. místo
  • Petr Ivan – v oboru 18- Informatika, 1. místo

Podporou českých talentovaných studentů a studentek se Nadační fond Jaroslava Heyrovského snaží naplňovat vědecký i lidský odkaz profesora Jaroslava Heyrovského, prvního československého nositele Nobelovy ceny. Slavnostní předávání je tak každoročně načasováno k výročí jeho narození 20. prosince 1890.

Osobnost Jaroslava Heyrovského, zvláště potom mladé generaci, představuje od roku 2009 ojedinělá putovní výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR s názvem Příběh kapky (http://www.heyrovsky.cz), která má za sebou již 35 instalací, umístěných převážně ve školách středních, univerzitách či školách základních.

Protože se slavnostní předání cen NFJH tradičně odehrává v prostorách Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, budou mít pozvaní hosté možnost seznámit se s Jaroslavem Heyrovským i prostřednictvím např. prvního polarografického přístroje z roku 1924, trvalého exponátu ve vestibulu budovy. Polarografii a její atributy představuje i monumentální dřevěný reliéf od akademického sochaře Lumíra Čmerdy (1930-2021) zdobící vestibul ústavu, který nese jméno Praha polarografická.

Více informací:       
Ing. Květoslava Stejskalová, CSc.
předsedkyně správní rady Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
+ 420 604 896 480
kvetoslava.stejskalova@jh-inst.cas.cz

TZ s přehledem oceněných a jejich medailonky ke stažení zde.

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce