Zahlavi

Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny

22. 04. 2025

Teploty v noci na neděli a na pondělí mohou podle aktuálních předpovědí klesat k nule. Zatím se zdá, že ovocné stromy by ohrožené být neměly, protože by se měly vyskytovat nejvýše přízemní mrazíky. Ty mohou podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe poškodit vzcházející rané brambory či cukrovou řepu.

Mezi ohrožené regiony patří podle varování na webu Agrorisk.cz Polabí, Vysočina, Rakovnicko, Karlovarsko a jižní Čechy. V některých lokalitách se u brambor jedná o vysoké riziko, tedy druhé nejvyšší. Web pomáhá zemědělcům s předstihem vyhodnocovat různá rizika včetně mrazů. „Předpovědi ukazují, že teplota ve dvou metrech nad zemí může klesnout ke dvěma stupňům Celsia. Nelze proto nyní vyloučit, že při vyjasnění budou přízemní teploty klesat pod bod mrazu,“ řekla Svobodová. V dalších dnech budou meteorologové předpovědi ještě upřesňovat.

Pěstitelé mohou brambory ochránit tím, že je přikryjí folií či netkanou textilií. Stejně mohou postupovat například zahrádkáři, pokud chtějí chránit zeleninu. „V raně bramborářských oblastech je běžné, že zemědělci mají porosty přikryté folií standardně,“ doplnila Svobodová.

Loni ve stejném termínu přišly mrazy, které zdecimovaly v Čechách téměř kompletně úrodu ovoce a na Moravě ji poničily z velké části. To by se zatím letos opakovat nemělo. „Riziko pro kvetoucí ovocné stromy ani pro révu vinnou zatím nevidíme,“ řekla Svobodová. Většina ovocných stromů je nyní v plném květu a začínají nakvétat i jabloně, a to i na Vysočině. Meruňky či broskvoně už jsou na jižní Moravě odkvetlé.

Riziko ranních mrazů trvá až do poloviny května. Letos poškodily ovocné stromy jen málo a lokálně začátkem dubna.

Kontakt:

Ing. Eva Svobodová Ph.D.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
svobodova.e2@czechglobe.cz

TZ ke stažení zde.

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce