Publikace Nakladatelství Academia zvítězily v soutěži Slovník roku
12. 02. 2024
Celkem dvanáct knih Nakladatelství Academia uspělo v 29. ročníku soutěže Slovník roku 2022–2023. Tituly z produkce domovského nakladatelství Akademie věd ČR obsadily i obě první místa: hlavní cenu přiřkla odborná porota publikacím Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu a Motýli a housenky střední Evropy VI. Drobní motýli II.
Dějiny ruské emigrace v meziválečném Československu zkoumají badatelé ve Slovanském ústavu AV ČR od roku 1993. Oceněný slovník Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu od Dany Haškové předkládá biografické údaje emigrantů, kteří se podíleli na rozvoji československé vědy, kultury a umění či se účastnily politického nebo spolkového života. Jejich osudy představila i výstava Nová vlast Československo, kterou v roce 2023 Slovanský ústav organizoval. „Postoj meziválečné společnosti k emigraci byl většinou kladný, vztah k Rusku byl úplně jiný než teď,“ podotýká Dana Hašková.
Unikátní šestidílná řada Motýli a housenky střední Evropy vycházela v Nakladatelství Academia od roku 2007. Uzavírá ji svazek Drobní motýli II od autorů Jana Šumpicha, Jana Lišky, Zdeňka Laštůvky a Aleše Laštůvky. Kompletní série atlasů, která nemá ve střední Evropě obdoby, poskytuje základní informace o všech čeledích a naprosté většině středoevropských druhů motýlů. Hlavní cenu Slovníku roku publikace získala i s přihlédnutím k dalším knihám ze série.
Jednota tlumočníků a překladatelů vyhlásila výsledky soutěže SLOVNÍK ROKU 2022-2023. Dvanáct našich publikací získalo ocenění (včetně hlavní ceny😯), děkujeme💙 a hlavně gratulujeme všem oceněným autorům.👏👍
— Academia (@NaklAcademia) February 7, 2024
Kompletní výsledky👇https://t.co/qgiFGAYMt3 pic.twitter.com/ITFa4PAD6v
V soutěži se umístilo také dalších deset knih z Nakladatelství Academia. Třetí místo například získaly Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava od Pavla Janouška a kolektivu autorů, loňská kniha roku Cen Nakladatelství Academia. První místo Ceny poroty za encyklopedii přírodovědnou připadlo publikacím Lea Bureše Fenomén Velká kotlina.
Do 29. ročníku soutěže Slovník roku, kterou pořádá Jednota tlumočníků a překladatelů, bylo přihlášeno celkem 55 titulů. Odborná porota zasedala 2. února 2024. Ceny pořadatelé předají laureátům na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha 2024 v pátek 24. května 2024. Žebříček oceněných publikací naleznete zde.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Nakladatelství Academia
Přečtěte si také
- Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil mladé vědecké naděje
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
- Akademie věd ČR udělila šest medailí, dvě převzali zahraniční experti
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Komeniolog Martin Steiner z Filosofického ústavu získal Medaili Josefa Hlávky
- Technologická agentura ocenila aplikované výzkumy pracovišť Akademie věd
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest vědeckých nadějí
Biologicko-ekologické vědy
Vědecká pracoviště
- Biologické centrum AV ČR
Botanický ústav AV ČR
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.