Čtyři badatelé, kteří posouvají hranice vědy, převzali oborové medaile AV ČR
10. 09. 2024
Slovenský historik Roman Holec, literární vědec Pavel Janoušek, ekolog Jan Lepš a fyzikální chemik Petr Štěpánek obdrželi 9. září 2024 oborové medaile AV ČR. Ocenění jim předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová v sídle instituce na Národní třídě v Praze.
Odhodlání a kreativita laureátů podle Evy Zažímalové inspirují další badatele. „Jejich úspěchy nejsou jen výsledky souhrnu znalostí, ale i touhy překračovat hranice známého,“ vyzdvihla na ceremoniálu a dodala, že základem vědy nejsou tvrdá data, ale schopnost o nich přemýšlet, což ocenění splňují.
Eva Zažímalová
Čestná oborová medaile Františka Palackého za zásluhy v historických vědách
Roman Holec ze Slovenské akademie věd se věnuje zejména slovenským a středoevropským dějinám 19. a 20. století se zaměřením na hospodářské a sociální dějiny, dějiny šlechty a enviromentální dějiny. Vyučuje také na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. „Je historikem, který nevidí dějiny černobíle,“ poznamenal Stanislav Holubec z Historického ústavu AV ČR, který badatele na medaili navrhl.
Práce Romana Holce poskytuje materiál pro různé interpretace a teoretické koncepty a otevírá nová témata slovenské historiografie. Historik je také členem redakčních rad některých periodik, které vydávají ústavy Akademie věd ČR.
Zleva Eva Zažímalová, Roman Holec a místopředseda AV ČR Ondřej Beránek
Čestná oborová medaile Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách
Práci Pavla Janouška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR ocenila Akademie věd ČR už dříve například Akademickou prémií. Patří k nejvýraznějším osobnostem české literárněvědné bohemistiky a spolupracoval na publikacích o české literatuře dvacátého století. Ty významně profilovaly výzkum v jeho domovském pracovišti.
„V Ústavu pro českou, tehdy světovou literaturu AV ČR, působí od roku 1981 – nejprve jako stážista, aspirant a vědecký pracovník, poté se stal zástupcem ředitele a posléze ředitelem,“ připomněla jeho kolegyně Kateřina Piorecká. Prozatím posledním projektem, s nímž je spojený, jsou Dějiny české literatury v protektorátu Čechy a Morava z roku 2022, které získaly Cenu Nakladatelství Academia jako kniha roku.
Pavel Janoušek
Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách
Jan Lepš z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR patří k mezinárodně uznávaným ekologům a biostatistikům. Některé z jeho experimentů jsou nejdéle běžícími experimenty svého druhu na světě. Podílel se také i na založení české výzkumné stanice na Papui Nové Guineji.
Kromě vědecké práce vychovává badatele na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ekologovy zásluhy vyzdvihl jeho kolega František Krahulec: „Do založení Přírodovědecké fakulty se i sám zapojil. Podařilo se mu s ostatními kolegy vytvořit pracoviště, která převyšuje mnohé jiné fakulty Jihočeské univerzity i ty na starších vysokých školách.“
Eva Zažímalová, Jan Lepš a člen Akademické rady AV ČR David Honys
Čestná oborová medaile Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách
Petr Štěpánek působí v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR už od roku 1977. Věnuje se fyzikální chemii polymerních systémů, jejich struktuře a dynamice, zejména v technických a biologických aplikacích. Po dvacet dva let stál v čele oddělení nadmolekulárních polymerních systémů, jež pod jeho vedením dosáhlo světově uznávaných výsledků. Mimo to inicioval spolupráci se zahraničními institucemi a organizoval mezinárodní konference. „Je nejen vynikajícím vědcem. Jde mu také o rozvoj ústavu, k němuž významně přispívá,“ vyzdvihl ředitel pracoviště Jiří Kotek.
Petr Štěpánek
Více informací o čestných medailích naleznete na webových stránkách AV ČR.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.