
Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
20. 03. 2025
Sdružuje šestnáct zobrazovacích center v Česku, spolupracuje s deseti institucemi a jeho služby každoročně využívá více než 1300 vědkyň a vědců. Těm pomáhá tým přibližně 120 specialistů. Czech-BioImaging nabízí přístup ke špičkovým zobrazovacím technologiím, které posouvají hranice vědeckého poznání. Česká výzkumná infrastruktura nyní slaví deset let od svého založení.
Czech-BioImaging je výzkumná infrastruktura zobrazovacích pracovišť v Česku. Poskytuje špičkové přístrojové vybavení a odborné znalosti pro biomedicínské zobrazování a přístup k technologiím a expertizám, které vedou k získání nových vědeckých dat v buněčné a molekulární biologii, genetice, fyziologii, parazitologii a dalších oborech. Publikační, edukační a metodickou aktivitou přispívá k rozvoji biomedicínských věd.
K příležitosti desátého výročí se 18. března 2025 v Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze uskutečnilo setkání vrcholných představitelů Czech-BioImaging, Euro-BioImaging a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Zaměřilo se na udržitelnost velkých výzkumných infrastruktur.
„S využitím našich dat vyprodukují badatelé ročně více než dvě stě publikací,“ vyzdvihuje ředitel Czech-BioImaging Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. „K dispozici máme širokou nabídku zobrazovacích metod a disponujeme více než dvěma sty specializovanými přístroji, přístupné jsou i zahraničním uživatelům v evropské infrastruktuře Euro-BioImaging ERIC,“ dodává.
Otevřený přístup pro analýzu biologických procesů
Jedním ze základních principů Czech-BioImaging je otevřený přístup, který umožňuje využívání špičkových technologií akademickým institucím i průmyslovým partnerům. „Naše metody umožňují detailní analýzu biologických procesů na úrovni buněk, tkání i celých organismů. Přispíváme tím k vývoji pokročilých diagnostických nástrojů pro medicínu a biotechnologie,“ uvádí Pavel Hozák.
Czech-BioImaging představuje český národní uzel evropské výzkumné infrastruktury pro biologické a medicínské zobrazování Euro-BioImaging. Jeho koordinátorem je Ústav molekulární genetiky AV ČR. Kromě něj jsou do Czech-BioImaging zapojena i další pracoviště Akademie věd ČR, například Biologické centrum, Fyziologický ústav nebo Ústav experimentální medicíny.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Ústav molekulární genetiky AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní
- Akademický sněm AV ČR zvolil členy Akademické a Vědecké rady
- Prezident republiky jmenoval nového předsedu Akademie věd Radomíra Pánka
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.