Mladé talenty převezmou Ceny Nadačního fondu J. Heyrovského
11. 12. 2024
Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocení 16 nadaných studentek a studentů spolu s jejich pedagožkami a pedagogy. Ceny letos převezme celkem 16 vítězů z jedenácti předmětových olympiád a šesti tvůrčích soutěží Středoškolské odborné činnosti, které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Na každoročním slavnostním předání se v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze 8 sejdou navržení na ocenění, jejich pedagožky a pedagogové, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí a další hosté.
Ceremoniál se uskuteční dnes od 13:00 hodin v sále Rudolfa Brdičky Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze 8. Jeho společnými organizátory tradičně jsou instituce, jež nesou ve svém názvu jméno J. Heyrovského, a to Nadační fond Jaroslava Heyrovského (NFJH) a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Ocenění studenti vedle finanční odměny obdrží diplom, pamětní medaili Jaroslava Heyrovského, knihy z Nakladatelství Academia, kterými pravidelně přispívá Knihovna AV ČR, a roční předplatné časopisu Vesmír, jež všem oceněným, tj. i učitelům a konzultantům, věnuje redakce časopisu Vesmír. Stálými podporovateli NFJH jsou již několik let Nadační fond IOCB Tech a společnosti Metrohm CZ, s.r.o., a Data Apex, s.r.o.
Vedle mladých badatelů a badatelek (jeden student přebírá ocenění za dvě olympiády) bude oceněno i 16 jejich učitelek, učitelů a konzultujících, kteří je v jejich vědeckém snažení vedli, podporují a věnují se jim. Autoři šesti prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v krátkých prezentacích představí své oceněné SOČ práce. Již poněkolikáté se ceremoniálu také účastní představitelé Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS), který na něm dodatečně oceňuje učitele/ky a konzultující úspěšných studentů ze SOČ (5 vybraných oborů).
Jak je patrné z připojených medailonků oceněných laureátek a laureátů, vždy se jedná o všestranně založené talenty. Řada z nich reprezentovala ČR úspěšně i na mezinárodních soutěžích nebo jsou držiteli i jiných ocenění. Svůj talent někteří dnes uplatňují a rozvíjejí již v rámci univerzitního studia, které letos zahájili.
Mezi oceněnými pedagogy jsou i několikanásobní držitelé této Ceny NFJH. Jsou to odborníci, kteří vychovali již několik talentovaných mladých badatelů či badatelek a stále v tom neúnavně pokračují.
Ceny za rok 2024 převezmou
za vítězství v předmětových olympiádách:
- Erik Ježek – Matematická olympiáda – kategorie A
- Antonín Maloň – Matematická olympiáda – kategorie P – programování
- Štěpán Plass – Fyzikální olympiáda a Astronomická olympiáda
- Veronika Kristová – Chemická olympiáda – kategorie B
- Tomáš Holub – Chemická olympiáda – kategorie E
- Jakub Krutina – Biologická olympiáda
- Vojtěch Nádvorník – Zeměpisná olympiáda
- Kateřina Kozáková – Geologická olympiáda
- David Seltenreich – Dějepisná olympiáda
- Matěj Tvrz – Olympiáda v českém jazyce
za úspěšné práce v celostátní přehlídce soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ):
- Jiří Sýkora – v oboru 01 –Matematika a statistika, 1. místo
- Vojtěch Langer – v oboru 03 – Chemie, 1. místo
- Adrian Svoboda – v oboru 03 – Chemie, 2. místo
- Olivie Maya Matyasková – v oboru 03 – Chemie, 3. místo
- Anna Černá – v oboru 05 – Molekulární biologie, 1. místo
- Petr Ivan – v oboru 18- Informatika, 1. místo
Podporou českých talentovaných studentů a studentek se Nadační fond Jaroslava Heyrovského snaží naplňovat vědecký i lidský odkaz profesora Jaroslava Heyrovského, prvního československého nositele Nobelovy ceny. Slavnostní předávání je tak každoročně načasováno k výročí jeho narození 20. prosince 1890.
Osobnost Jaroslava Heyrovského, zvláště potom mladé generaci, představuje od roku 2009 ojedinělá putovní výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR s názvem Příběh kapky (http://www.heyrovsky.cz), která má za sebou již 35 instalací, umístěných převážně ve školách středních, univerzitách či školách základních.
Protože se slavnostní předání cen NFJH tradičně odehrává v prostorách Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, budou mít pozvaní hosté možnost seznámit se s Jaroslavem Heyrovským i prostřednictvím např. prvního polarografického přístroje z roku 1924, trvalého exponátu ve vestibulu budovy. Polarografii a její atributy představuje i monumentální dřevěný reliéf od akademického sochaře Lumíra Čmerdy (1930-2021) zdobící vestibul ústavu, který nese jméno Praha polarografická.
Více informací:
Ing. Květoslava Stejskalová, CSc.
předsedkyně správní rady Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
+ 420 604 896 480
kvetoslava.stejskalova@jh-inst.cas.cz
TZ s přehledem oceněných a jejich medailonky ke stažení zde.
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.