Představitelé Akademie věd ČR vyzývají k solidaritě během pandemie
12. 10. 2020
Alarmující statistiky nakažených novým typem koronaviru z posledních dní, stále přísnější vládní opatření a z toho plynoucí neklid ve společnosti vedly předsedkyni Akademie věd ČR Evu Zažímalovou a další osobnosti, které v čele instituce stály v předchozích obdobích, k výzvě adresované všem občanům. Nabádají k respektování pravidel a důvěře povolaným odborníkům.
„My, předsedkyně a předsedové Akademie věd České republiky,
s vědomím, že základním posláním Akademie věd je obohacovat lidské poznání a sloužit prospěchu našich občanů, se v situaci pokračující epidemické hrozby obracíme k veřejnosti s následující výzvou.
Koronavirus SARS-CoV-2 nás všechny opět postavil před náročnou zkoušku. Situace je vážná a následující dny budou pro zvládnutí epidemie klíčové. Rozsáhlé šíření této nemoci ohrožuje nejen zdraví občanů a fungování zdravotní péče, ale také zásadním způsobem postihuje občany a společnost ve všech sférách sociálního, ekonomického a kulturního života.
Za této situace je opět vyhlašována řada omezujících opatření. Obracíme se proto na Vás občany s naléhavou výzvou, abyste tato pravidla vědomě respektovali, dopady epidemie nezlehčovali a nepodléhali nedůvěryhodným spekulacím. Účinná opatření jsou pouze ta vycházející z vědeckých faktů a z analýz skutečných odborníků v dané oblasti, tedy virologů, infektologů, epidemiologů a imunologů.
Dodržováním všech pravidel ochráníme rizikové skupiny, kterým může naše chování zachránit život. Pomůžeme tím lékařům a zdravotnímu personálu v nemocnicích vyhnout se přetížení systému. Vzájemnou ohleduplností pak přispějeme k tomu, aby naše společnost začala co nejdříve opět plnohodnotně fungovat.
Máme to zkrátka všichni ve svých rukou – pouze vzájemnou solidaritou, ohleduplností a disciplínou, spolu s výzkumem chování viru, vývojem odpovídajících vakcín a léčiv i zajištěním jejich dostupnosti, epidemii koronaviru úspěšně zvládneme.“
prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., v. r.
prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., v. r.
prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., v. r.
prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., v. r.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.