
Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze 2025
29. 01. 2025
Francouzské velvyslanectví v Praze vyhlásilo výzvu k podávání přihlášek do Vědeckých cen 2025 v níže uvedených oborech (podmínky naleznete v odkazech u jednotlivých cen):
- Chemie (Cena Jean-Marie Lehna)
- Medicína (Cena Alberta Schweitzera)
- Farmacie (Cena Sanofi)
- Počítačové vědy (Cena Josepha Fouriera)
- Jaderný výzkum (Becquerelova cena)
- Environmentální vědy (Cena "Make Our Planet Great Again")
- Humanitní a společenské vědy (Cena Jacquesa Derridy)
- Speciální cena Platformy CEFRES – organizuje CEFRES, informace budou brzy publikovány zde, dotazy lze zasílat na emailovou adresu claire.madl@cefres.cz
Přihlášky mohou zasílat PhD studenti (či postdoktorandi, kteří obhájili disertační práci v roce 2024 nebo 2025), do věku 33 let k 1. 5. 2025, (lze požádat o zvýšení této věkové hranice pro ty, kteří čerpali mateřskou či rodičovskou dovolenou) české nebo slovenské národnosti s pracovním úvazkem na ústavu AV ČR. Kandidáti musí být autory alespoň 1 vědeckého článku publikovaného nebo přijatého k publikaci v recenzovaném mezinárodním časopisu.
Přihlášky musí obsahovat následující dokumenty (v angličtině):
- odborný životopis (vč. získaných grantů a ocenění),
- informaci kde a u koho vypracovali teze (Mgr./Ing., Ph.D.)
- seznam publikací (vč. impaktního faktoru a kvartilu),
- anotaci projektu, s nímž by uchazeč vystoupil před odbornou komisí (cca ½ strany).
Dokumenty, prosím, zasílejte nejpozději do 7. března 2025 na e-mail whalen@kav.cas.cz. V předmětu e-mailu uveďte název ceny, na níž je kandidát nominován. Pro přihlášení do soutěže o jednotlivé ceny je rozhodujícím kritériem téma výzkumu (obsah projektu), ne obor doktorského studia.
Již stanovení koordinátoři AV ČR následně vyberou kandidáty, kteří budou za AV ČR na ceny nominováni, vycházejíce z porovnání životopisu, publikací a dosavadní kariéry přihlášených kandidátů. V souladu s pravidly organizátora (viz podmínky k jednotlivým cenám) koordinátoři nominují daný počet kandidátů za AV ČR.
Vybraní kandidáti budou své práce prezentovat před odbornou komisí v průběhu května a června (přesná data jsou/budou k dispozici u podmínek k jednotlivým cenám).
Vítězové budou oficiálně vyhlášeni 26. června 2025. Ocenění kandidáti obdrží finanční podporu a na prvních dvou místech též stipendium ve Francii (podmínky se mohou lišit v závislosti na ceně). Vyhlašovacího ceremoniálu by se měli zúčastnit též školitelé disertačních prací nominovaných kandidátů a zástupci daných pracovišť AV ČR.
Další informace jsou také k dispozici na webových stránkách Francouzského institutu.
Pozn. Dovolujeme si upozornit, že ceny v oblasti medicíny (Cena Alberta Schweitzera) se nemohou pracovníci AV ČR zapojit, neboť podmínkou je práce v nemocnici či zdravotnickém zařízení s běžnou lékařskou či zdravotnickou činností.
Fotografie - zdroj: https://www.ifp.cz/fr/science-et-universite/science-et-recherche/promotion-de-la-science/prix-scientifiques/#/
Přečtěte si také
- Výzva ALLEA k nominaci expertů
- Mobilitní projekty a projekty Mobility Plus od roku 2026 – vyhlášení možnosti podávání návrhů projektů
- Japonsko - JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers 2025
- Výzva k nominaci mladých vědců - NATO TSI Panel Early Career Scientist Event in Prague
- Program TANDEM 2026 – Výzva pro podávání návrhů projektů
- Výzva NATO STO Women & Girls in Science 2025
- Druhá část výsledků výběrových řízení na projekty mezinárodní spolupráce
- Výzva EASAC na nominaci peer reviewera
- Japonsko - JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers 2025
- První část výsledků výběrových řízení na projekty mezinárodní spolupráce
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.