Výzkum vody i buněk. Grantová agentura ocenila vědce z AV ČR
01. 10. 2021
Mezi pěti letošními laureáty Ceny předsedy Grantové agentury ČR jsou i dva badatelé z Akademie věd ČR. Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, uspěl s prací, která přispěje ke zlepšení stávajících technologií úpraven vody. Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR zase objevil, jak mitochondrie překonávají velké vzdálenosti při transportu v buňkách.
Grantová agentura (GA ČR) každý rok finančně podpoří stovky výzkumných projektů, které projdou transparentním výběrovým procesem. Poskytuje účelovou podporu výhradně na projekty základního výzkumu. A právě to někdy (zejména někteří politici) agentuře vyčítají, že se omezuje „jen“ na základní výzkum.
„Bývá to vyčítáno i Akademii věd. Není to pravda: i v průběhu grantu, který se zdá, že se na začátku zaměřuje na základní výzkum, se ukazuje, že výsledky lze rychle aplikovat. Je to jedno kontinuum a má všechny mezistupně od raně aplikovaného výzkumu až po úspěšnou aplikaci. Tím to nekončí a peníze tím získané se zase mají vrátit zpět do vědy. Je to kruh, který nelze rozpojit,“ uvedla na slavnostním předávání ocenění 30. září 2021 předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Ceny předsedy GA ČR obdrželi vedle Martina Pivokonského a Zdeňka Lánského také Vladimír Šindelář, Klára Šeďová a Marek Eliáš.
Lepší voda
Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR uspěl s grantem, který nesl název Vliv organických látek produkovaných fytoplanktonem na vlastnosti vloček tvořených během koagulace/flokulace při úpravě vody. Zkoumá v něm, jaký vliv mají znečišťující organické látky pocházející ze sinic na úpravu vody při různé intenzitě míchání. Právě ta spolu s dávkováním činidla rozhoduje o úspěchu procesu.
Vysoká intenzita míchání ve vodě vytváří malé husté vločky, které se pak lépe separují. Martin Pivokonský se svým týmem zjistil, že pokud se změní intenzita míchání, nedochází ke změně velikosti vloček plynule, ale skokově. Výzkum má velký aplikační potenciál. Ve dvou úpravnách vody – v Kutné hoře a Světlé nad Sázavou – už jej převedli do praxe.
O vodě a o práci Martina Pivokonského jsme psali v časopise A / Věda a výzkum (1/2019).
Uvnitř buňky
V kategorii lékařské a biologické vědy získal ocenění Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR, působící v centru BIOCEV, společném pracovišti s Univerzitou Karlovou. Spolu se svým týmem zkoumá, jak se v rámci buňky přenášejí mitochondrie. Vnitrobuněčné pohyby má na starosti takzvaný molekulární motor, což je protein, který dovede „projíždět“ po vnitrobuněčné „dálnici“.
Tým Zdeňka Lánského zjistil, jak se mitochondrie dokáže po přeplněné komunikaci pohybovat. Pomyslnému motoru na ucpané cestě pomáhá adaptorový protein, což je jakási třetí nožička kráčející makromolekuly. Právě ona umožní motoru urazit delší trasu a spolehlivěji dorazit k cíli.
Objev spadá do základního výzkumu, nicméně procesy vnitrobuněčného pohybu mohou být v budoucnu využitelné pro novou generaci terapeutik.
Cena předsedy Grantové agentury ČR
„Považujeme za nesmírně důležité oceňovat práci vědců a vědkyň, proto jsme i letos vybrali pět nejlepších grantových projektů. Bylo mi ctí předat Cenu předsedy Grantové agentury ČR laureátům, ovšem velmi mě mrzí, že ji nemohl udělit předseda GA ČR Jaroslav Koča, výjimečný vědec i člověk, který nás nedávno nečekaně navždy opustil,“ vzpomněla místopředsedkyně GA ČR Stanislava Hronová.
Ocenění se pojí s finanční odměnou ve výši sto tisíc korun a uděluje se každoročně od roku 2003 třem až pěti laureátům. Oceňují se mimořádné výsledky základního výzkumu dosažené při řešení grantových projektů ukončených v předchozím roce. Doposud získalo ocenění celkem osm desítek výjimečných vědců.
Text: Viktor Černoch, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto a video: GA ČR
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.