Začíná festival Týden Akademie věd ČR
04. 11. 2024
Česko ožívá vědou. Celý první listopadový týden mohou lidé navštívit „bašty“ výzkumu, poslechnout si desítky přednášek, zhlédnout výstavy i filmy, nechat se vtáhnout do debat s odborníky nebo zažít science show. Festival Týden Akademie věd ČR nabízí program pro všechny a zdarma. Na některé akce je nutná registrace.
Na 400 akcí ve 23 městech po celé republice chce veřejnost vtáhnout do světa vědy – zasvětit je jak do výzkumu v laboratořích a archivech, tak do zákulisí bádání i přední linie novinek.
Výběr „žánrů“, jimiž badatelé chtějí vědychtivým zájemcům ukázat to nejnovější, nejdůležitější či nejzajímavější, je pestrý. Od přednášek přes debaty, výstavy, exkurze až po hry, workshopy a science show.
„Týden Akademie věd ČR je pro nás skvělou příležitostí ukázat lidem, že věda není nesrozumitelná, neuchopitelná, těžká a vzdálená, ale že umí být zábavná, fascinující a předně – velmi užitečná pro náš každodenní život,“ říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Do hlubin ústavů mohou nejen dospělí, ale i malé děti
Pro zvědavé děti, které se stále ptají proč, mají program například v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, kde si nejen prohlédnou různá zvířata, ale také zjistí, jak pomáhají při hledání léku na lidské nemoci. Na malé chemiky jsou připraveni vědci v Ústavu chemických procesů AV ČR, kde pro ně kromě 11 stanovišť na sobotu naplánovali chemické hrátky.
V Olomouci lze navštívit pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR, které se zasloužilo o přečtení dědičné informace pšenice, ječmene, žita, hrachu a dalších druhů rostlin. Bohatý program připravila i brněnská pracoviště: při exkurzi v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se návštěvníci dozvědí, co se dá zjistit ze satelitních a leteckých dat nebo třeba k čemu se používá izotopová analýza. Své laboratoře otevírá také Biofyzikální ústav AV ČR.
Pozadu nezůstávají další krajská města jako Most, Turnov a další.
První žena za volantem, příšerní komunisté a science show
Samozřejmou součástí festivalu jsou přednášky – jak na pracovištích AV ČR, univerzit a spolupracujících firem, tak v ústředí Akademie věd v ulici Národní v Praze.
Věděli jste, že první ženou za volantem byla manželka konstruktéra Karla Benze Bertha, která se proslavila svou odvážnou dálkovou jízdou už v roce 1888? O počátcích dámského automobilismu bude řeč už v pondělí od 11:00 v sále 205.
Zájemci se můžou těšit také na přednášku s názvem Příšerní komunisté nebo doba, kdy byl svět ještě v pořádku?, kterou připravili pracovníci České televize, jež je hlavním mediálním partnerem festivalu.
V budově Akademie věd na Národní bude k vidění pět minivýstav a v Galerii věda umění interaktivní Cesta do historie.
Debaty s vědci aneb ptejte se
Kdo má rád interaktivnější přístup k informacím, může navštívit několik debat. Vědci se budou zájemcům věnovat během akce Zeptej se vědce!, a to po loňském velkém úspěchu ve dvou termínech.
Kino Přítomnost bude opět hostit panelové diskuze. Ve středu večer budou odborníci debatovat s veřejností o klimatické krizi – co nás čeká, jak se na změny připravit a jak se chránit. Klimatu se zde věnuje také úterní přednáška, která se věnuje dopadu změn na zemědělství.
Čtvrtek bude v kině Přítomnost patřit panelové diskuzi na téma Toxicita o rostoucím problému znečištění životního prostředí chemikáliemi s negativní vlivem nejen na přírodu, ale i lidské zdraví.
Zájemci se můžou také zúčastnit živého natáčení podcastů, a dokonce i rozhovoru do pořadu Leonardo Plus.
Na většinu těchto akcí je nutné si rezervovat místo. Festival Týden Akademie věd ČR je otevřený od rána 4. listopadu do večera 10. listopadu.
Cena za popularizaci a Otevřená věda
Během slavnostního zahájení festivalu předsedkyně AV ČR tradičně předá Cenu za popularizaci. Tento rok ji obdrží Slavomír Entler z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, který za posledních 10 let prokázal tématu jaderné fúze mezi lidmi velkou službu. Mimořádně úspěšné jsou zejména jeho online přednášky, jež překročily 670 000 zhlédnutí. Jeho medailon naleznete níže.
Ve čtvrtek a v pátek se bude po budově na Národní pohybovat spousta studentů. Jsou to absolventi Otevřené vědy, stáží v ústavech AV ČR. Otevřená věda letos slaví 20leté výročí, a proto je konference s představováním výsledků stáží zařazena do festivalu, byť není pro veřejnost přístupná.
Kontakt:
Václav Jindřich
jindrich@ssc.cas.cz
777 039 234
Cena předsedkyně AV ČR za propagaci / popularizaci VaVaI
Doc. Ing. Slavomír Entler, Ph.D., Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Slavomír Entler se vedle výzkumné činnosti a výuky studentů dlouhodobě věnuje propagaci a popularizaci výzkumu jaderné fúze. Za posledních 10 let připravil a prezentoval více než 100 popularizačních přednášek pro veřejnost, firmy a studenty základních, středních a vysokých škol, vydal sedm popularizačních monografií a publikoval několik desítek populárně-vědeckých článků.
Jeho online přednášky jsou velmi úspěšné – překročily 670 000 zhlédnutí. Nejúspěšnější je z loňského festivalu Týden Akademie věd ČR s názvem „Fúzní elektrárny – současný stav vývoje“. Přednášky Slavomíra Entlera poskytují poutavou a srozumitelnou formou nejnovější informace o výzkumu jaderné fúze a pomáhají vyvracet mýty a nesprávné údaje z nekvalifikovaných zdrojů.
Vědec se podílel také na realizaci unikátního modelu tokamaku COMPASS-U pro expozici AV ČR na výstavě EXPO 2020 a k tokamaku vytvořil virtuální prohlídky a LEGO model.
Popularizačním aktivitám se věnuje nad rámec své běžné vědecké práce – zabývá se vývojem senzorů magnetického pole pro fúzní reaktory a přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakultě strojní ČVUT.
Přečtěte si také
- Vědci odhalili zdroj mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii
- Nejbližší jiní. Představy o Rusku a Rusech v raném novověku
- Jeden z úseků chybějící části Pražského okruhu býval kdysi pohřebištěm
- Otevřená věda slaví 20 let, stážemi prošlo více než 2000 studentů
- Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
- Klíčové rysy vývoje hlavy obratlovců mají svůj původ u společného předka
- Online výstava zachycuje normalizační Žižkov ve fotografiích Pavla Štechy
- Objev rychlokluzní magnetické rekonexe
- Velmi jasný bolid nad Rakouskem podrobně zachycený
- Akademie ocení své excelentní vědce i výjimečné talenty
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.