Zahlavi

A / Easy: O magii, kouzlech, olympiádě a vztahu punkrocku a chemie

13. 05. 2024

Zdálo by se, že věda a kouzlení nejdou dohromady. Ale možná je to trochu jinak. Nevěříte? Přesvědčte se v aktuálním čísle popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.

2024_05_13_Easy titulka
1/2024 (verze k listování)
1/2024 (verze ke stažení)

O magii, kouzelnících, čarodějnických procesech v historii a vzestupu novopohanského náboženství včetně kultu wicca (čarodějnictví) si přečtěte na str. 24 až 37

Další témata:

Olympiáda ve stínu politiky - Jak souvisí olympijské hry s politikou? A jak se pořádají megaakce v době klimatických změn?

Od punkrocku k chemii - rozhovor s Adélou Šimkovou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

Myslet ouf of the box - článek o mladých stážistkách programu Otevřená věda, které se podílejí na neurolingvistickém výzkumu v Psychologickém ústavu AV ČR

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney
Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce