Zahlavi

Evropské komise zveřejnila zprávu o investicích v souvislosti s jadernou bezpečností

06. 04. 2016

Sdělení Evropské komise o jaderném ukázkovém programu (Nuclear Illustrative Programme - PINC) ze dne 4. dubna 2016, které bylo vypracováno na základě požadavků článku 40 Smlouvy o Euratomu, nabízí přehled investic do všech etap životního cyklu jaderných zařízení, které byly uskutečněny v rámci EU. Je to první zpráva, kterou Komise předkládá od havárie v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči v březnu 2011.

 

 

Sdělení o jaderném ukázkovém programu (PINC) řeší rovněž otázky související s investicemi do výzkumných reaktorů a příslušného palivového cyklu, včetně produkce lékařských radioizotopů. Zprávu včetně údajů o výrobě jaderné energie v EU naleznete zde (EN):  http://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-presents-nuclear-illustrative-programme  a zde (CZ):http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7517-2016-INIT/cs/pdf

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce