
Iniciativa European Cloud
28. 04. 2016
Dne 19. dubna 2016 představila Evropská komise svůj plán pro cloudové služby a datovou infrastrukturu, které mají zajistit vědecké a výzkumné komunitě přístup k výzkumným údajům.
Evropa produkuje velký objem vědeckých dat, která však nejsou plně využita kvůli roztříštěné infrastruktuře a nedostatečnému přístupu k nim. Evropská komise chce prostřednictvím European Open Science Cloud nabídnout vědeckým a výzkumným pracovníkům virtuální prostředí pro uchování, sdílení a opětovné využití vědeckých dat.
K naplnění daného záměru mají mimo jiné přispět tato opatření:
- propojit a konsolidovat stávající e-infrastruktury
- podpořit budování cloudových služeb
- umožnit volný přístup k vědeckým datům, která vzešla z projektů programu Horizont 2020, aby tato data mohla být opakovaně využívána
- iniciovat rychlejší rozvoj kvantové technologie, která tvoří základ nové generace superpočítačů
Tisková zpráva EK: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-1408_en.htm
Přečtěte si také
- Horizont 2020 – informační týden pro výzvy 2017 Societal Challenge 2
- Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyhlašuje výzvu na doplnění expertů ve vědeckých komisích
- Výběrové řízení na hodnotitele v OP VVV
- Výstava European Space Expo
- ČR se stala členem ICOS ERIC
- Evropská komise spustila společnou webovou stránku: Research and Innovation Observatory – Horizon 2020 Policy Support Facility
- Evropský týden regionů a měst 2016: Master Class pro mladé vědce
- Vyjádřete se k Amsterdamské výzva k Open Science do 14. 4. 2016
- Seminář: Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách, 14. 4. 2016
- Evropské komise zveřejnila zprávu o investicích v souvislosti s jadernou bezpečností
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.