Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
12. 11. 2024
Celkem 225 středoškoláků a středoškolaček bádalo po boku 111 lektorů na 225 stážích v pracovištích Akademie věd ČR v jubilejním 20. ročníku Otevřené vědy. Zabývali se nejrůznějšími tématy – od kvantové mechaniky a vajec vlaštovky obecné až po dějiny všedního dne. Výsledky představili 7. a 8. listopadu 2024 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze na studentské vědecké konferenci. Porota následně ocenila nejlepší z nich.
Programu Otevřená věda se za dvě dekády zúčastnily přibližně dva tisíce stážistů, kteří si vyzkoušeli, jak se dělá opravdová věda na pracovištích Akademie věd ČR. Některé z nich tato zkušenost dokonce inspirovala k badatelské kariéře – jako Martina Jindru, který v současnosti vede stáže v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Tajemství úspěchu ve vědě účastníkům odhalila na začátku v pořadí sedmé konference Otevřené vědy předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová: „Talent je podmínkou. Předpokladem je ale odolnost vůči neúspěchu, a to především v experimentálních oborech,“ zdůraznila. „Nejlepších výsledků ve vědě ale dosáhnete mezioborovou spoluprací,“ dodala.
Otevřenou vědu považuje předsedkyně za skvělou příležitost i pro lektory, kteří se na stážích také leccos nového přiučí. Pokud v sobě na stážích studenti neobjeví zapáleného vědce, nemusí to ale pro jejich budoucí kariéru znamenat nic zásadního. „Chemie mě začala bavit až v postgraduálním studiu,“ prozradila biochemička Eva Zažímalová, kterou ještě na střední škole více než poznávání rostlin lákala vulkanologie.
Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová
Nejlepší fyzikální snímky
Úvodem Jiří Dolejší z Matematicko-fyzikální fakulty UK oznámil výsledky soutěže Fyzikální fotografie 2024 v kategorii žáků základních a středních škol. První místo získal Tomáš Kupka se snímkem Změna počasí, druhé místo Adam Denko za fotografii Měnící se pohled na Saturnovy prstence a třetí místo připadlo Eduardu Plicovi, který zachytil Auroru Borealis v Česku. Fotografie a kompletní výsledky soutěže si prohlédněte zde.
Vítěz soutěže Fyzikální fotografie 2024 Tomáš Kupka se snímkem Změna počasí
Následně studenti a studentky představili výsledky svých stáží. První den konference patřil vědám o neživé přírodě, kdy prezentovali třicet příspěvků, a humanitním a společenským vědám (19 témat). Druhý den přiblížili výsledky stáží z věd o živé přírodě a chemických vědách v 31 výstupech.
Vědy o neživé přírodě
„Vědu neděláme pro ocenění, ale ze zvědavosti,“ zdůraznila porotkyně Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR. „Pokud vám i po stáži zůstane chuť objevovat nové věci, jste na nejlepší cestě stát se vědci.“ Porotu dále tvořili Anna Lynnyk z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, Kateřina Kůsová z Fyzikálního ústavu AV ČR a Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR.
Nejvíce se jim líbila stáž Sopky jako mytická místa naší civilizace, kterou studentky Ema Danielová a Zuzana Hájková absolvovaly v Geologickém ústavu AV ČR pod vedením Filipa Tomka. Zaměřily se na spojení mezi příběhy různých kultur a geologií daných sopek. „Chtěly jsme zjistit, jak se mýty aktivních sopek liší od mýtů těch vyhaslých, “ uvedly oceněné středoškolačky, jejichž stáž spojovala geologii a mytologii. „U aktivních sopek se mýty většinou spojovaly s vulkanismem sopky,“ upozornily závěrem.
Zkoumání mýtů vyneslo Emě Danielové a Zuzaně Hájkové první místo. Ocenění stážisté získávali poukazy.
Druhé místo obsadili Lukáš Hrdý, Sofie Klepková a Jakub Radim Zbončák za téma Kvantová mechanika ve studiu jader a exostických mezonů. Jejich lektorem byl Martin Schäfer z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Zabývali se kvantově-mechanickým popisem deuteronu, atomového jádra skládajícího se z protonu a neutronu, a dalších dvoučásticových systémů.
Pomyslný bronz si odnesl Vojtěch Hoffman, jehož stáž Fabricating NiTi-PMMA composite by hot press vedla Sneha Manjaree Samal ve Fyzikálním ústavu.
Cenu poroty získali Eduard Červinka a David Roček za prezentaci Simulace tenisového zápasu pomocí matematického modelování pravděpodobnosti. Jejich stáž v Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR vedl Jan Swart.
„Jiná porota by třeba rozhodla jinak. Pokud jsme stáž neocenili, neznamená to však, že by stáž nebo prezentace byly špatné,“ zdůraznila Soňa Ehlerová.
Vědy humanitní a společenské
„Otevřená věda je jako démant, který září na pomyslném popularizačním nebi. Byla bych ráda, kdyby se z vás jednou staly vědecké hvězdy, které zasvítí na akademickém nebi,“ vyzdvihla Markéta Pravdová z Akademické rady AV ČR, do jejíž gesce popularizace spadá. Badatelka z Ústavu pro jazyk český AV ČR zasedala v porotě společně s Evou Doležalovou z Historického ústavu AV ČR a Janem Maříkem z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
„Chtěli jsme zjistit, jak nahlížejí česká média na téma migrace a migrantů,“ vysvětlili vítězové Jonáš Kosák, Ha My Pham a Eliška Schwarzová při prezentaci stáže Kritický výzkum migrace. Vedla ji Zuzana Uhde v Sociologickém ústavu AV ČR, která ocenila přístup studentů: „Práce mě naplnila pozitivní nadějí. Jestli takhle vypadá mladá generace – kriticky myslící a empatická – tak na tom svět není až tak špatně.“
Jonáš Kosák, Ha My Pham a Eliška Schwarzová zkumali pod vedením Zuzany Uhde (vlevo) obraz migrace v médiích.
Druhé místo přiřkla odborná porota studentům ze stáže Ženy v Byzanci, kterou absolvovali Tereza Kozická, Jan Lorenčík a Eliška Vylobová ve Slovanském ústavu AV ČR pod vedením Markéty Kulhánkové. Zkoumali ženské literární postavy v byzantské literatuře – a to zejména v hagiografii, tedy vyprávěních o životě a skutcích světců, a v milostných dobrodružných románech
Třetí místo obsadili Anna Domkařová, Sylvester Makov a Šárka Synovcová, jejichž výzkum Nová divočina v perspektivě eko-fenomenologie ve Filosofickém ústavu AV ČR vedl Martin Nitsche.
Dvě skupinky stážistů si s z předávání odnesly cenu poroty. Ocenila stáž Ediční příprava „ftarych knieh“ Barbory Douškové a Karolíny Švecové v Ústavu pro jazyk český AV ČR pod vedením Jitky Filipové a trojici Alexander Paták, Eliška Slavíková a Nikola Šímová. Lektorka Kateřina Kleinová vedla jejich stáž Popularizace archeologie v praxi v pražském Archeologickém ústavu AV ČR.
Vědy o živé přírodě a chemické vědy
Páteční program zahájil porotce Tomáš Kraus z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Česká věda potřebuje nové talenty. Otevřená věda je vynikající příležitostí, jak si vyzkoušet, zda byste vědě chtěli zasvětit několik dalších let studia – anebo i celou kariéru,“ zdůraznil. O vítězích spolu s ním rozhodovali Petr Zouhar z Fyziologického ústavu AV ČR, Petr Novák z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Jan Fíla z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Silvie Švarcová z Ústavu anorganické chemie AV ČR.
„Prezentace měly vysokou úroveň a rozšířily naše vědecké obzory. Měli jsme obtížný úkol vybrat jen několik nejlepších,“ podotkl Tomáš Kraus. I z toho důvodu se porota rozhodla udělit dvě třetí místa.
První místo vyneslo stážistovi Janu Holému téma The role of cytotoxic CD4+ T lymphocytes in health and disease: data mining of single cell RNA seq studies. S lektorkou Veronikou Niederlovou se v Ústavu molekulární genetiky AV ČR zabývali sekvenací RNA na úrovni jednotlivých buněk (Single-Cell RNA-Seq). Práce přinesla důkazy o rozdílech v buněčné populaci CD4 CTL v kontextu autoimunitních nemocí, jako jsou Crohnova choroba, HIV, některé formy rakoviny a revmatoidní artritida. Poznatky mohou přispět k návrhu nových terapeutických přístupů pro léčbu závažných autoimunitních onemocnění.
Stáž Jana Holého přinesla důkazy o rozdílech v buněčné populaci CD4 CTL v kontextu autoimunitních nemocí.
„Stříbrnou“ stáž Studium biologicky aktivních heterocyklů prezentovaly Kateřina Koudelková a Thu Yen Nguyen. V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR bádaly společně s vědcem Jaroslavem Šebestíkem nad deriváty Inubosinu B, které by mohly sloužit k léčbě neurodegenerativních onemocnění.
O třetí místo se dělily Kateřina Krninská, která se v Ústavu experimentální botaniky AV ČR zabývala pod vedením Romana Pleskota Studiem rozhraní proteinů a membrán během buněčného dělení rostlin, a Eliška Hrušková. Společně s lektorkou Věroslavou Hadincovou z Botanického ústavu AV ČR si položila otázku Je typ rozmnožování kostřavy ovčí adaptací na různé podmínky prostředí?
Porota ocenila zvláštní cenou Ondřeje Vytisku. Pod vedením Aleny Fornůskové v Ústavu biologie obratlovců AV ČR v projektu Monitoring bělozubky tmavé: zapojení veřejnosti do sběru dat a jejich analýza zkoumal rozšíření tohoto hmyzožravce v Karlovarském kraji.
Další ročník Otevřené vědy se blíží
Talentovaní středoškoláci a nadějné středoškolačky mají šanci se přihlásit do dalšího ročníku Otevřené vědy až do konce listopadu 2024. Vybírat mohou z desítek stáží. Stáž trvá celý kalendářní rok včetně prázdnin a je zdarma. Student ji absolvuje sám nebo s dalšími dvěma kolegy ve vědeckém týmu. „Stážovat“ by měl osm hodin v měsíci.
Příběhy absolventů Otevřené vědy si můžete přečíst v různých číslech časopisu A/ Easy (dříve AΩ / Věda pro každého), například zde nebo zde a v rozhovoru:
Všechny informace o programu najdete na www.otevrenaveda.cz. Záznamy konference i videa z vyhlašování si prohlédněte na YouTube kanále Akademie věd České republiky. Výběr fotografií naleznete níže.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Romana Kovacs pro Akademii věd ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Akademie věd rozšířila podporu pro zaměstnance, pořádá příměstské tábory
- Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu
- Věda může státu pomoct s řešením recidivy či korupce, ukázalo setkání CETAV
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.