Zahlavi

Nominujte svůj gen nebo nemoc a zapojte se do programu RD-Factory

04. 10. 2024

Připojte se v boji proti vzácným onemocněním a přineste naději postiženým lidem na celém světě. Takové je motto iniciativy Českého centra pro fenogenomiku s Ústavem molekulární a translační medicíny, které začátkem října spustily program RD-Factory. Podpořit chce pochopení vývoje a léčby vzácných genetických onemocnění. Nominovat svůj gen nebo nemoc můžete bez omezení uzávěrky.

České centrum pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV patří od roku 2015 mezi významná mezinárodní centra pro vytváření myších modelů, které jsou určeny pro výzkum lidských onemocnění. S přibližně 1000 vyvinutými modely se centrum stalo klíčovým hráčem v objevování funkcí genů a předklinickém testování potenciálních terapií. Souběžně s tím Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého vyvíjí léky a biomarkery pro klinické zkoušky a reálné nasazení při léčbě.

Program RD-Factory vznikl, aby zintenzivnil toto úsilí, zaměřil se na nové modely vzácných genetických onemocnění a zkoumal inovativní terapeutické strategie – zejména v genové terapii v oblasti tzv. „repurposing“ léčebných látek. Program se tím snaží převést základní výzkum do klinického prostředí, a významně tak ovlivnit situaci v léčbě vzácných onemocnění.

Nominujte svůj gen nebo nemoc
Program RD-Factory nyní vyzývá k předkládání návrhů na pre-klinické studie zaměřené na vzácná lidská genetická onemocnění. Otevřená výzva hledá příspěvky od vědecké komunity, odborníků na vzácná onemocnění, společností a rodin pacientů. Navrhovat můžete geny nebo vzácná genetická onemocnění pro vývoj myších modelů k pochopení vzniku a vývoje onemocnění; design a/nebo preklinické testování léčby (genové nebo jiné); návrh a testování diagnostických přístupů zahrnující diagnostické, prognostické a prediktivní biomarkery a technologie.

Jak podat žádost
Od 1. října 2024 přijímá program RD-Factory nominace bez uzávěrky. Ročně se vybere až šest návrhů, které získají bezplatnou podporu. Prvotní návrhy s podrobným popisem vzácného onemocnění a příslušného genu můžete posílat na e-mail ccp@phenogenomics.cz.

Vědecké hodnocení a kritéria výběru
Každý návrh zhodnotí odborníci z Českého centra pro fenogenomiku a Ústavu molekulární a translační medicíny. Posoudí vědecký přínos, klinickou potřebu, technickou proveditelnost a translační potenciál. Při výběru se zohlední faktory, jako jsou technická proveditelnost, náklady, kapacita zdrojů a dopad na pacienty. Více informací a možnost podat nominaci najdete zde.

O Českém centru pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR se více dočtete také v článku Vzácné choroby, třeste se! v časopise A / Magazín a v jeho předchůdci A / Věda a výzkum v článku Čtení z knihy myších genů.

Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy BIOCEV,
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce