Nový časopis ABC / Věda pro každého je tu!
02. 06. 2017
Komiks, vesmír a chvostoskoci. Co mají společného? Například že se o ně zajímají čeští vědci – studují texty v bublinách, ptají se po známkách života v kosmu a zkoumají podivuhodné vlastnosti miniaturních živočichů. Spojuje je také to, že se jim věnuje první číslo časopisu ABC / Věda pro každého.
Časopis je určený pro všechny zvídavé čtenáře. Především pak cílí na mladé lidi, žáky, studenty a návštěvníky popularizačních akcí Akademie věd ČR, jako je červnový Veletrh vědy na výstavišti v Letňanech a podzimní Týden vědy a techniky. I kvůli zacílení na tyto dvě konkrétní akce časopis vychází dvakrát ročně.
Časopis ABC / Věda pro každého najdete v elektronické podobě na stránkách AV ČR v rubrice Periodika. Vychází i tiskem a k dostání bude na Veletrhu vědy, Týdnu vědy a techniky a dalších akcích pořádaných Akademií věd ČR.
Vedle ABC může být pro veřejnost zajímavý i další časopis A / Věda a výzkum, který si klade si za cíl informovat srozumitelně o novinkách z práce vědců a vědkyň především z AV ČR. Stejně jako ABC vychází také „Áčko“ tiskem i elektronicky, na rozdíl od „abécéčka“ ale čtyřikrát ročně. Oba časopisy vznikají v redakci Odboru akademických médií Střediska společných činností Akademie věd ČR.
Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, AV ČR
Přečtěte si také
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.