Zahlavi

PODCAST: Energie budoucnosti? Jiří Červenka představuje baterii na slanou vodu

30. 06. 2022

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR spolu se svým výzkumným týmem a kolegy z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vymysleli a patentovali baterii na bázi slané vody. Vodný elektrolyt a materiály jako zinek a grafit mají zabezpečit, že baterie nevybuchne a bude šetrná k přírodě. V jakém stádiu se vynález nachází? Jak se vědcům daří vyjednávání s průmyslem? A nabízí právě vodná baterie dobré řešení pro skladování energie?

V epizodě podcastu Věda na dosah se dotkneme i tématu recyklovatelnosti baterií a jejich ne/ekologičnosti. „V současné chvíli se většinou baterie nerecyklují, protože se to finančně nevyplatí. Pokud ale ceny baterií a zdrojových materiálů dále porostou, osobně si myslím, že recyklace budou opravdu nezbytné. Naše baterie by recyklovatelná být měla,“ říká v podcastu Jiří Červenka.

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz.
 

O výzkumu týmu Jiřího Červenky z Fyzikálního ústavu AV ČR a jeho kolegů z Ústavu J. Heyrovského AV ČR jsme psali v článku Levná baterie ze slané vody v časopise A / Věda a výzkum


Audio: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text: Jitka Kostelníková, Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Akademie věd ČR (fotografie z podcastového studia Kampusu Hybernská: Jan Hanáček)

 Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jitka Kostelníková

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jitka Kostelníková

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR

Vodnou baterii je možné využít ve stacionárních úložištích energie.

Vodnou baterii je možné využít ve stacionárních úložištích energie.

Vodná baterie je levná, bezpečná a ekologická.

Vodná baterie je levná, bezpečná a ekologická.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce