AV ČR finančně podpoří týmy, které míří s výsledky základního výzkumu do praxe
02. 10. 2023
Drátek, který se v těle pacienta sám rozloží, nové přístupy k léčbě rakoviny, vývoj látek hubících hmyz nebo technologie na výrobu levnějších paliv přeměnou metanu na metanol: v praxi velmi potřebné a využitelné výsledky základního výzkumu. Jejich cestě z laboratoří ke konkrétní aplikaci v medicíně nebo průmyslu teď pomohou finance z Programu rozvoje aplikací a komercializace AV ČR (PRAK) a také specialisté Centra transferu technologií AV ČR (CeTTAV).
Jde o nový koncept systematické podpory vědeckých pracovníků, který významně usnadní cestu výsledků výzkumu do praxe. Akademická rada AV ČR schválila prvních deset projektů, kterým program PRAK pomůže s přípravou pro vstup do komerční zóny.
„V České republice v současné době stále chybí systematičtější podpora transferu znalostí a technologií,“ říká Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR, zodpovědná v AV ČR za tuto oblast. „Chceme zvlášť perspektivním projektům tuto cestu usnadnit a systematicky je podporovat,“ zdůrazňuje místopředsedkyně.
Cílem programu PRAK je především přímá podpora vědeckých týmů, které se chtějí zaměřit na transfer výsledků výzkumu s vysokou úrovní technologické připravenosti. Z přidělených prostředků v řádech stovek tisíc korun mohou týmy do konce tohoto roku financovat specializované odborné služby, přípravu marketingových materiálů či výdaje spojené s návštěvou komerčních veletrhů a setkání. „PRAK je nástrojem pro zrychlení přenosu vědeckých poznatků do praxe, jenž umožňuje financovat činnosti, na které doposud v rozpočtech pracovišť často nebyly peníze,“ říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu technologií AV ČR (CeTTAV).
Inspiraci hledali experti na transfer znalostí a technologií v zahraničí, například v konceptech OECD (TIP Knowledge Transfer and Policies) nebo v evropských vědeckých institucích.
„Cílem procesu hodnocení projektů je nejen vybrat nejlepší návrhy k financování, ale také poskytnout konstruktivní zpětnou vazbu, která pomůže všem žadatelům zlepšit jejich budoucí návrhy,“ vysvětluje Michal Beluský, vedoucí oddělení řízení projektů TZT CeTTAV, který stál u zrodu ambiciózního programu.
„Další sadu projektů, které budou z PRAK podporovány, vybereme na konci roku. Budeme také hledat další zdroje finančních prostředků pro PRAK tak, aby bylo možné podpořit více projektů a také umožnit širší rozsah aktivit,“ uzavírá Martin Smekal.
Program PRAK nyní podpoří tyto projekty:
- Nové přístupy v léčbě rakoviny pomocí cílení na metabolismus nádoru: Biotechnologický ústav AV ČR
- Založení spin-offu Ústavu termomechaniky AV ČR: Ústav termomechaniky AV ČR
- Nový způsob sanace bioticky napadených omítek zateplených fasád a jejich preventivní ochrana: Ústav anorganické chemie AV ČR
- Nanostrukturované katalyzátory pro chemický průmysl: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
- Katalyzátor umožňující přeměnu metanu na metanol: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
- Biodegradabilní dráty s využitím v implantátech: Fyzikální ústav AV ČR
- Metoda přímé kvantifikace patogenů ryb: Biotechnologický ústav AV ČR
- Vytvoření transgenního modelu miniprasat s genetickou mutací pro výzkum dědičného onemocnění sítnice: Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
- Insekticidní látky pro selektivní regulaci hmyzích škůdců: Biologické centrum AV ČR
- Ztracená architektura Mosulu/Lost Architecture of Mosul: Orientální ústav AV ČR
Kontakt:
Martin Smekal
vedoucí Centra transferu technologií AV ČR (CeTTAV)
smekal@ssc.cas.cz
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.