Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
24. 10. 2024
Rozpoutaly mnoho válek, umožnily vznik impérií i pokroky civilizace. Lidé se kvůli nim milují, ale také vraždí. Peníze hýbou světem. Kde se vzaly? A jak to s nimi bude dál? Tématu se věnuje aktuální číslo popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.
2/2024 (verze k listování)
2/2024 (verze ke stažení)
Hlavní téma o historii, současnosti i budoucnosti peněz si přečtěte na stranách 24 až 37.
Další témata:
Jan Žižka. Padouch, nebo hrdina? – Slepý geniální vojevůdce. Bojovník za pravou víru. Žoldnéř, vyvrhel a zabiják. Tím vším byl Jan Žižka, od jehož úmrtí uplynulo letos 11. října 600 let. Co o něm (ne)víme? Dozvíte se na stranách 10 až 15.
Cesta z planety Autistán – V dětství se lidem nedíval do očí a neuměl navazovat vztahy. Dnes se osmnáctiletý Tomáš Čermák hlásí na zahraniční univerzity, přebírá ceny pro nadané studenty a působí ve dvou ústavech Akademie věd ČR. Přečtěte si rozhovor o jeho životní cestě na stranách 18 až 23.
A spali a spali – Na podzim se vykrmí, uvelebí v úkrytu a proberou se až na jaře. Závidíte ježkům nebo svišťům, že celou zimu prospí? Nemusíte – zimní spánek neboli hibernace je totiž docela náročná činnost. Co se během ní v těle zvířat děje? Dozvíte se na stranách 38 až 39.
Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney
Přečtěte si také
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.