Zahlavi

Debaty o genderové rovnosti a inkluzivitě se odehrály pod taktovkou NKC

03. 05. 2024

Národní kontaktní centrum – gender a věda má za sebou jednu z organizačně největších výzev mezinárodního projektu GENDERACTIONplus. Jako součást oslav Mezinárodního dne dívek a žen ve vědě uspořádalo konferenci ERA of Inclusive Gender Equality. Zaměřila se na férové hodnocení výzkumu a otázky výzkumných kariér vědců a vědkyň. Co akce přinesla, přibližuje Barbora Schneiderová z NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR

Specifikem mezinárodního projektu GENDERACTIONplus programu Horizont Evropa je zapojení rozsáhlé sítě lidí a organizací. Projekt NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR zahrnuje 22 členských států EU a tři další země s 26 projektovými a 14 přidruženými partnery. Těmi jsou grantové agentury a národní úřady, jež odpovídají za výzkum a vysoké školství, případně jimi nominované organizace. Síť usiluje o koordinaci cílů Evropského výzkumného prostoru (European Research Area – ERA) v oblasti genderové rovnosti a inkluzivity. GENDERACTIONplus tak mimo jiné vytváří strategické politické poradenství a podklady pro tvorbu politik.

Budoucnost ERA
Konference se konala 13. února 2024 v bruselském BOSA pod záštitou belgického předsednictví v Radě EU. Program tvořily zejména panelové diskuse. Zástupci a zástupkyně klíčových orgánů a organizací jednali o budoucích prioritách genderové rovnosti v ERA.

Podklady pro debaty tvořily výstupy ze srovnávacích studií, které národní úřady a grantové agentury přijaly v pěti tematických oblastech, na něž se projekt zaměřuje. Těmi jsou intersekcionální nerovnosti a inkluzivita, genderově podmíněné násilí v akademickém prostředí, genderová dimenze ve výzkumu a inovacích, monitoring a evaluace politik genderové rovnosti v ERA a evaluace plánů genderové rovnosti. Kromě těchto studií vznikl pro konferenci poziční dokument, který představuje zjištění studií a z nich vyplývající priority pro nadcházející období budování ERA.

Dokument kromě toho také určuje přetrvávající nedostatky v designu a implementaci politik včetně nedostatečné pozornosti pro monitoring a evaluaci zaváděných opatření, nedostatečnou pozornost věnovanou intersekcionálním (nebo také gender+) nerovnostem a koncepční a terminologickou neukotvenost politik napříč EU.

Právě s těmi chce GENDERACTIONplus vstupovat do jednání o politické agendě ERA na období 2025–2027, která určí konkrétní kroky, na které se členské státy v tomto období zaměří. Priority genderové rovnosti v ní mají vysokou podporu, jak poukázal Sergej Možina, spolupředseda ERA Fóra.

Realizace aktivit v agendě genderové rovnosti se účastní i zastřešující organizace ERA. Zapojují se do nich také české univerzity, výzkumné instituce i grantové agentury, nově identifikované priority tak budou relevantní i pro úvahy o směřování dalších politik a opatření v ČR.


Konference se konala v únoru v Bruselu.

Férové hodnocení výzkumu a výzkumné kariéry
Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda, koordinátorka projektu a spolupředsedkyně podskupiny ERA Fóra pro inkluzivní genderovou rovnost členských států, zdůraznila na konferenci úspěchy při zavádění opatření na podporu genderové rovnosti v posledních letech. Zejména přijetí Lublaňské deklarace a na ni navazující politické agendu ERA v letech 2022 až 2024 nebo novou Chartu pro výzkumné pracovníky a pracovnice, která rozšířila a posílila agendu inkluzivní genderové rovnosti. Marcela Linková vyzdvihla i potřebu zajistit, aby inkluzivní rovnost zůstala prioritou i v nadcházejícím období. Podle jejího názoru mají být debaty součástí mozaiky hovorů o 10. rámcovém programu.

Profesorka Genevieve Almouzni, předsedkyně Pracovní skupiny Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC) pro gender a diverzitu, hovořila o opatřeních zavedených ERC na řešení genderových předsudků při hodnocení výzkumu. Téma rezonovalo i s vystoupením Silvie Penati, vědecké vedoucí nově založené pracovní skupiny TIER pro inkluzivní hodnocení výzkumu v rámci Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu (Coalition for Avancing Research Assessment – CoARA).

Účastníci a účastnice konference vyzdvihovali kvalitu debat, networking i praktické poznatky, například o strategiích pro přijetí intersekcionální perspektivy na úrovni národních politik nebo o postupech pro začlenění intersekcionality do plánů genderové rovnosti.

„Těší mě, že jsme diskutovali s tolika stakeholdery. Férové hodnocení výzkumu a otázky kariér jsou v GENDERACTIONplus důležitým tématem. Chceme proto navázat spolupráci nejen s novou pracovní skupinou TIER, ale i s Pracovní skupinou pro gender a diverzitu ERC,” komentuje přínos akce Marcela Linková. Klíčový posun vnímá zejména v tom, že panuje shoda nad potřebou řešit otázku různých os znevýhodnění – včetně genderové.

Konference dala týmu NKC – gender a věda důležitou zpětnou vazbu v jeho směřování i ve výstupech GENDERACTIONplus. Kromě splněného úkolu ve formě její organizace přinesla i inspirativní setkání face-to face. Z toho všeho můžeme čerpat podklady pro závěrečnou konferenci projektu, která se uskuteční v únoru 2025 též v Bruselu.

Záznam konference naleznete na YouTube kanále projektu GENDERACTIONplus.

Text: Barbora Schneiderová, NKC – gender a věda
Foto: Archiv Barbory Schneiderové

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce