Zahlavi

Fyzikální chemik Pavel Jungwirth získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě

20. 01. 2025

Ani 19. ledna 2024 nechyběli na vyhlášení cen Nadace Neuron v Národním muzeu mezi laureáty badatelé a badatelky z Akademie věd ČR. Hlavní cenu za celoživotní přínos vědě převzal Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Fyzikální chemik Pavel Jungwirth má za sebou už mnoho vědeckých úspěchů. „Naše výzkumy jsou různorodé, jsou tam nějaké zábavné šílenosti, které jsme dělali pro krásu a radost, a samozřejmě i seriózní věda. Fyzika a chemie je za tím ale pořád ta samá. Slaná voda a ionty. Ty mě drží ve vědě nad vodou,“ říká.

Více se o výzkumech Pavla Jungwirtha dozvíte v epizodě Podcastu Akademie věd a rozhovoru v časopise A / Věda a výzkum (v současnosti A / Magazín).

Naděje z Akademie věd
Cenu pro nadějné vědce ve společenských vědách obdržel Ota Pavlíček z Filosofického ústavu AV ČR. Historik filozofie přispívá k poznání vědecké tradice a jejích kořenů v mezinárodním kontextu. Ve výzkumu odpovídá například na otázky kým byly, jak přemýšlely a jaký vliv měly vědecké elity v evropské historii. Laureát byl také hostem Podcastu Akademie věd.

Za chemii získal cenu Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Významně se zapsal do oboru metabolomiky, který poskytuje informace o malých molekulách (metabolitech) v živých organismech. Jeho tým vyvíjí inovativní výpočetní metody například pro objevování dosud nepoznaných molekul, především v rostlinách. Využít je lze pro návrh nových druhů léčiv. Více o vědci se dočtete v čtvrtletníku A / Magazín.

Věda a byznys
Cenu za propojení vědy a byznysu získal startup SophoMer. Vznikl ve spolupráci firmy Elisa Development, bio-inovačního centra i&i Prague, jeho vědecký tým tvoří Tomáš Etrych, Vladimír Šubr, Libor Kostka a Tereza Vodičková z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Startup vylepšuje diagnostické testy nahrazením živočišných bílkovin syntetickou látkou.

„Každý objev je uměleckým dílem, z něhož můžeme všichni čerpat. V Nadaci Neuron věříme, že krása vědy není pouze intelektuální, ale také hluboce estetická. Věříme, že Science is Beautiful,“ uvedla spoluzakladatelka a CEO Nadace Neuron Monika Řasa Vondráková. Právě heslo Science is Beautiful se stalo mottem letošního ročníku cen. Přehled všech oceněných a podrobnosti o laureátech naleznete na webu Nadace Neuron.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Nadace Neuron

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce