Zahlavi

Jaké jsou zásady otevřené vědy pro pracoviště Akademie věd ČR?

16. 01. 2025

Sdílení poznatků a spolupráce jsou základem vědeckého pokroku. Rozvíjení principu otevřené vědy (Open Science), který zdůrazňuje přístupnost a opakované využití výsledků výzkumu, je klíčové i pro Akademii věd ČR. Vedení instituce proto schválilo soubor doporučení pro pracoviště pod názvem Zásady otevřené vědy AV ČR.

Akademie věd ČR dlouhodobě rozvíjí otevřený přístup k vědeckým informacím. Hlásí se tím k principům otevřené vědy v souladu se závazkem šířit poznatky odborného výzkumu, doporučením UNESCO a zakotvením otevřené vědy v národní, evropské a mezinárodní vědní politice.

„Open Science podporuje rozvoj vědy a přispívá ke kreativnějším badatelským objevům i inovacím. Kromě toho zvyšuje i důvěryhodnost vědeckých institucí, protože umožňuje nasbíraná data kdykoli ověřit," vyzdvihuje Jiří Homola z Akademické rady AV ČR.

Na konci listopadu 2024 vedení Akademie věd ČR schválilo soubor doporučení pro výzkumná pracoviště. Dokument Zásady otevřené vědy AV ČR vznikl v reakci na dynamický vývoj Open Science. Respektuje přitom aktuální požadavky a standardy, které v mezidobí vznikly a ustálily se v evropském i celosvětovém měřítku. Dokument vytváří společný rámec pro naplňování principů otevřené vědy na pracovištích Akademie věd ČR a přináší doporučení pro jednotné nakládání s otevřenými vědeckými poznatky. Zároveň zdůrazňuje, že je nezbytné dbát na ochranu duševního vlastnictví.

Dokument mimo jiné vyzývá pracoviště, aby se řídila zásadami, jako jsou otevřenost, udržitelnost a transparentnost. Zároveň například doporučuje, aby pracovníci nakládali s daty v souladu s FAIR principy, ukládali data ve lhůtách stanovených v plánu správy dat (Data Management Plan) a publikace umisťovali do důvěryhodných úložišť.

Podporu najdete v knihovně
Centrální podporu pracovištím AV ČR při zavádění principů otevřené vědy poskytuje Knihovna AV ČR. Na konci roku 2022 zde vzniklo specializované Open Science oddělení, které nabízí komplexní informace a poradenství prostřednictvím webových stránek a kontaktních osob.

„Oddělení vzniklo, aby poskytovalo služby v oblasti Open Science pracovištím Akademie věd a aby implementace otevřené vědy a naplňování nových podmínek poskytovatelů byly co nejjednodušší,“ doplňuje ředitelka Knihovny Magdaléna Vecková. Nejnověji oddělení nabízí zdarma také online službu AV ČR – FAIR Wizard pro snadnou tvorbu plánů správy dat.

Více o Open Access a Open Science v Akademii věd ČR si přečtěte také v článcích Jak usnadnit otevřené publikování? Tipy zazněly na semináři v Akademii vědBrána vědy otevřená. Specializované oddělení pomáhá v Akademii s Open Science  a rozhovoru s Jiřím Homolou.

Text: Lucie Staňová, Kancelář AV ČR; Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce