Nositelé Prémie Otto Wichterleho se setkali na networkingu v Nových Hradech
11. 09. 2024
V červnu převzaly dvě desítky vědeckých nadějí prestižní ocenění, o dva měsíce později se devět z nich setkalo v Nových Hradech na Wichterleho kempu. Na třídenní akci, která se konala ve dnech 28.–30. srpna 2024, sdíleli své zkušenosti, znalosti i vědecké výsledky.
„Talentovaní vědci a nadané vědkyně potřebují, abychom je na startu jejich kariéry výrazněji podpořili. K tomu slouží i Prémie Otto Wichterleho – a mnozí z těch, které Akademie věd tímto oceněním vyznamenala před dekádou, nyní tvoří špičku svých oborů. Letošní laureáti jsou podobně příslibem naší instituce i české vědy jako takové,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Mladé vědce a vědkyně podporuje Akademie věd ČR i prostřednictvím takzvaného Wichterleho kempu, který se letos konal už popáté. Setkání „absolventů“ každého ročníku Prémie Otto Wichterleho je nejednou klíčem k budoucím projektům. Spolupráce, která se na Wichterleho kempu rodí, totiž může přinést inovativní přístupy, jak řešit složité vědecké otázky.
Setkání se konalo v Nových Hradech.
Podpořit a zůstat v kontaktu
Třídenní workshop vytváří pro laureáty neformální prostor pro sdílení zkušeností, prezentaci jejich výzkumů i navázání kontaktů. „Wichterleho kemp pořádáme už popáté, protože se osvědčil. Všechny jeho aktivity směřují k tomu, aby mezi sebou vědci a vědkyně vytvořili vazby, jež přetrvají i v další fázi jejich kariér, a v důsledku toho se zvýšila i provázanost mezi laboratořemi, ústavy a jednotlivými obory,“ říká Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR, která kempy každoročně pořádá.
Poznatky čerpají laureáti a laureátky na odborných seminářích, které vycházejí z potřeb čerstvých nositelů a nositelek Prémie Otto Wichterleho. Letos se na program dostaly workshopy, jež se zaměřily na zvládání stresu a udržení životní rovnováhy, efektivní vedení a řízení týmů. Podobně jako v předchozích letech se dostalo i na školení mediálního vystupování – a to přímo tiskového oddělení Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.
Praktické tipy pro úspěšné psaní grantových projektů představil předseda Grantové agentury AV ČR Petr Baldrian, který jako vědec působí v Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Podle jeho názoru pro všechny vědce platí hlavní zásada – nevzdávat to: „Na grantovou podporu dosáhne v každém kole hodnocení pouze menšina žadatelů. Každý nepodpořený grant proto vnímejme jako příležitost, jak pro příště svůj výzkum vylepšit,“ říká Petr Baldrian s tím, že Grantová agentura ČR nehodnotí, který projekt přinese nejvíce výsledků, ale to, jak daleko posune současný stav poznání: „U uchazeče nehodnotíme scientometrický profil, ale jeho konkrétní přínos vědě a potenciál projekt úspěšně vyřešit.“
„Kempaři“ workshopy, networking i neformální atmosféru Nových Hradů oceňovali. V situaci, kdy jsou v podobné fázi své vědecké kariéry, jim program umožnil, aby se lépe poznali a vyměnili si zkušenosti.
Mladým vědcům předal tipy pro úspěšné psaní grantových projektů Petr Baldrian.
Budoucnost je nyní
Laureáti a laureátky diskutovali i s představiteli vedení Akademie věd ČR, když mezi ně zavítali Jana Bludská z Akademické rady AV ČR a místopředseda Martin Bilej. Podle jeho názoru jsou podobné akce pro mladé vědce a vědkyně důležité a vedení jejich organizaci podporuje. „Wichterleho kemp je skvělá příležitost, jak pomoci vědcům a vědkyním, aby se ještě více cítili být součást naší vědecké komunity. Vkládáme do nich naději, že jednou budou patřit mezi osobnosti naší instituce. Proto je podporujeme v jejich profesním růstu,“ vyzdvihuje Martin Bilej.
I v tom je Wichterleho kemp připomínkou odkazu Otto Wichterleho, jehož objevy a vynálezy změnily životy milionů lidí po celém světě. „Stejně jako Otto Wichterle byl ve své době průkopníkem, tak i dnešní vědci a vědkyně usilují o to, aby posouvali hranice svých oborů a objevovali nové, dosud netušené možnosti,“ uzavírá Eva Zažímalová.
Připravili: Daniela Burešová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Petra Lukáčová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Akademie věd rozšířila podporu pro zaměstnance, pořádá příměstské tábory
- Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu
- Věda může státu pomoct s řešením recidivy či korupce, ukázalo setkání CETAV
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
- Akademie věd představila výsledky tří výzkumných programů Strategie AV21
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.