Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
24. 10. 2024
Rozpoutaly mnoho válek, umožnily vznik impérií i pokroky civilizace. Lidé se kvůli nim milují, ale také vraždí. Peníze hýbou světem. Kde se vzaly? A jak to s nimi bude dál? Tématu se věnuje aktuální číslo popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.
2/2024 (verze k listování)
2/2024 (verze ke stažení)
Hlavní téma o historii, současnosti i budoucnosti peněz si přečtěte na stranách 24 až 37.
Další témata:
Jan Žižka. Padouch, nebo hrdina? – Slepý geniální vojevůdce. Bojovník za pravou víru. Žoldnéř, vyvrhel a zabiják. Tím vším byl Jan Žižka, od jehož úmrtí uplynulo letos 11. října 600 let. Co o něm (ne)víme? Dozvíte se na stranách 10 až 15.
Cesta z planety Autistán – V dětství se lidem nedíval do očí a neuměl navazovat vztahy. Dnes se osmnáctiletý Tomáš Čermák hlásí na zahraniční univerzity, přebírá ceny pro nadané studenty a působí ve dvou ústavech Akademie věd ČR. Přečtěte si rozhovor o jeho životní cestě na stranách 18 až 23.
A spali a spali – Na podzim se vykrmí, uvelebí v úkrytu a proberou se až na jaře. Závidíte ježkům nebo svišťům, že celou zimu prospí? Nemusíte – zimní spánek neboli hibernace je totiž docela náročná činnost. Co se během ní v těle zvířat děje? Dozvíte se na stranách 38 až 39.
Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney
Přečtěte si také
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.