
Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
16. 04. 2025
Pavel Hozák, vedoucí Laboratoře biologie buněčného jádra na Ústavu molekulární genetiky AV ČR a ředitel národní výzkumné infrastruktury Czech-BioImaging pro biologické a medicínské zobrazování, získal prestižní mezinárodní ocenění Paul Nakane Prize za celoživotní přínos v oblasti histochemie a cytochemie.
Toto významné ocenění, udělované jednou za čtyři roky celosvětovou Mezinárodní federací společností pro histochemii a cytochemii (IFSHC), oceňuje výjimečné mezinárodní vědecké lídry, kteří se zásadním způsobem zasloužili o rozvoj těchto disciplín. Profesor Hozák převezme cenu a přednese plenární přednášku na nadcházejícím mezinárodním kongresu histochemie a cytochemie (ICHC), který se bude konat v italském Rimini ve dnech 27. – 30. srpna 2025.
Profesor Hozák je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti buněčné biologie, především v oblasti struktury a funkce buněčného jádra. Jeho vědecká skupina na Ústavu molekulární genetiky AV ČR se zaměřuje na výzkum mechanismů regulace genové exprese prostřednictvím jaderných struktur. Skupina například popsala roli fosfoinositidů v jádře při regulaci transkripce, charakterizovala funkce jaderného aktinu a aktin-vázajících proteinů a objevila zapojení jaderného myozinu I do aktivity RNA polymeráz I a II.
"Velmi si tohoto ocenění vážím a vnímám ho nejen jako uznání mé práce, ale celého našeho mezinárodního kolektivu, který se na výzkumu podílel. Těší mě, že česká věda získává stále větší mezinárodní uznání," uvedl Pavel Hozák.
Toto ocenění zároveň potvrzuje rostoucí vliv české vědy na mezinárodní scéně a posiluje spolupráci mezi českými a zahraničními výzkumnými týmy. Cena Paul Nakane Prize je příkladem toho, jak český výzkum přispívá k globálnímu vědeckému pokroku a jak jsou čeští vědci uznáváni ve světě.
Cena nese jméno významného vědce Paula K. Nakaneho, který se v 60. letech 20. století zásadním způsobem podílel na rozvoji metod enzymaticky značených protilátek – techniky, která stála u zrodu moderní histochemie a imunodiagnostiky. Jeho průkopnická práce otevřela cestu metodám jako ELISA nebo Western blot, které se dnes běžně používají ve výzkumu i medicíně.
Kontakt:
Ing. Mgr. Eliška Koňaříková, Dr. rer. nat.
Ústav molekulární genetiky AV ČR
koordinátorka PR
+420 774 798 184
eliska.konarikova@img.cas.cz
Přečtěte si také
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
- Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.