Festival Týden AV ČR ukáže zákulisí pracovišť, nejnovější výzkum i současné výzvy
15. 10. 2024
Co se děje v ústavech Akademie věd ČR? Jak vypadají špičkové laboratoře, vědecké knihovny či provozní prostory? A jaké jsou novinky ve výzkumu? Zjistit to můžete na festivalu Týden Akademie věd ČR, který představí vědu a výzkum v pestrých podobách od 4. do 10. listopadu 2024 po celé republice. Program už je zveřejněn. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.
Jádrem festivalu Týden AV ČR jsou akce v jednotlivých pracovištích – vědci vezmou zájemce do svých laboratoří i do zákulisí a mluvit budou nejen o svém výzkumu. Festival totiž nabízí vědu, která je dostupná a srozumitelná každému.
Ani rodiny s dětmi se nemusí bát třeba jaderné fyziky – výzkumné instituce v Řeži u Prahy připravily prohlídku jaderného reaktoru, urychlovače iontů a dalších zařízení, jejichž funkce je běžnému smrtelníkovi záhadou.
„Festival Týden AV ČR chce poukázat na pestrost vědy a také trochu oslavit, čím vším už jednotlivé ústavy k poznání světa a společnosti přispěly,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR. „Zároveň je to jedinečná možnost se dostat přímo tam, kde se věda ‚vaří‘, a nahlédnout expertům pod ruce.“
Návštěvníci se můžou těšit třeba na tajemný termohydraulický stend, v Centru instrumentálních technik Ústavu anorganické chemie AV ČR zase na materiály, které umí ulevit životnímu prostředí. Zkrátka, očekávat lze cokoli z desítek přednášek, workshopů, ale i her, výstav nebo science shows.
Úspěchy, trendy, výzvy i krize
Program festivalu postihuje kromě novinek i témata, která lidi „pálí“. Nabízí například přednášky Kvantové počítače: naděje i hrozba, ale také Gorily v mlze: Příběh ochrany lidoopů, který znají všichni, nebo Nanosvět přírody „očima“ elektronů. Aktuální budou i panelové diskuze v kině Přítomnost na téma toxicita (aneb kde všude jsou chemikálie) nebo klima (co nás čeká a jak si pomoci). Do těchto diskuzí s odborníky se veřejnost může zapojit na místě i v online streamu.
Zeptej se vědce! a mediální workshop
Nejnovější úspěchy vědců a vědkyň i aktuální trendy a posuny ve vědecké práci představí festival nejen v ústavech AV ČR, ale také v budově na Národní v Praze – v centrále Akademie věd. Kromě přednášek zde budou moci zájemci navštívit výstavu Cesta do historie, která umožňuje prozkoumat život středověké společnosti přes mobilní aplikaci.
Nebudou chybět ani oblíbené besedy Zeptej se vědce, dvě science shows na téma zrak a klamy a mediální workshop ČT:D pro děti.
Součástí Týdne AV ČR bude závěrečná konference Otevřené vědy – programu vědeckých stáží pro středoškoláky. Ten letos slaví 20 let, a i když se veřejnost konference zúčastnit nemůže, pravděpodobně se s některými nadanými studenty v budově na Národní potká.
Do programu festivalu se kromě pracovišť AV ČR a vysokých škol zapojily i další výzkumné ústavy.
Vstup na všechny akce je zdarma, některé vyžadují předchozí rezervaci. Více informací a také možnost vyhledávání v programu naleznete na webu https://www.tydenavcr.cz/.
Kontakt:
Václav Jindřich
jindrich@ssc.cas.cz
777 039 234
Přečtěte si také
- Otevřená věda slaví 20 let, stážemi prošlo více než 2000 studentů
- Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
- Klíčové rysy vývoje hlavy obratlovců mají svůj původ u společného předka
- Online výstava zachycuje normalizační Žižkov ve fotografiích Pavla Štechy
- Objev rychlokluzní magnetické rekonexe
- Velmi jasný bolid nad Rakouskem podrobně zachycený
- Akademie ocení své excelentní vědce i výjimečné talenty
- Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku
- Nové poznatky o šíření myší prozrazují hodně i o migraci lidí
- Analýza nízké účasti českých vědců a vědkyň na prestižních ERC grantech
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.