Fyzikální chemik Pavel Jungwirth získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě
20. 01. 2025
Ani 19. ledna 2024 nechyběli na vyhlášení cen Nadace Neuron v Národním muzeu mezi laureáty badatelé a badatelky z Akademie věd ČR. Hlavní cenu za celoživotní přínos vědě převzal Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Fyzikální chemik Pavel Jungwirth má za sebou už mnoho vědeckých úspěchů. „Naše výzkumy jsou různorodé, jsou tam nějaké zábavné šílenosti, které jsme dělali pro krásu a radost, a samozřejmě i seriózní věda. Fyzika a chemie je za tím ale pořád ta samá. Slaná voda a ionty. Ty mě drží ve vědě nad vodou,“ říká.
Více se o výzkumech Pavla Jungwirtha dozvíte v epizodě Podcastu Akademie věd a rozhovoru v časopise A / Věda a výzkum (v současnosti A / Magazín).
Naděje z Akademie věd
Cenu pro nadějné vědce ve společenských vědách obdržel Ota Pavlíček z Filosofického ústavu AV ČR. Historik filozofie přispívá k poznání vědecké tradice a jejích kořenů v mezinárodním kontextu. Ve výzkumu odpovídá například na otázky kým byly, jak přemýšlely a jaký vliv měly vědecké elity v evropské historii. Laureát byl také hostem Podcastu Akademie věd.
Za chemii získal cenu Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Významně se zapsal do oboru metabolomiky, který poskytuje informace o malých molekulách (metabolitech) v živých organismech. Jeho tým vyvíjí inovativní výpočetní metody například pro objevování dosud nepoznaných molekul, především v rostlinách. Využít je lze pro návrh nových druhů léčiv. Více o vědci se dočtete v čtvrtletníku A / Magazín.
Věda a byznys
Cenu za propojení vědy a byznysu získal startup SophoMer. Vznikl ve spolupráci firmy Elisa Development, bio-inovačního centra i&i Prague, jeho vědecký tým tvoří Tomáš Etrych, Vladimír Šubr, Libor Kostka a Tereza Vodičková z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Startup vylepšuje diagnostické testy nahrazením živočišných bílkovin syntetickou látkou.
„Každý objev je uměleckým dílem, z něhož můžeme všichni čerpat. V Nadaci Neuron věříme, že krása vědy není pouze intelektuální, ale také hluboce estetická. Věříme, že Science is Beautiful,“ uvedla spoluzakladatelka a CEO Nadace Neuron Monika Řasa Vondráková. Právě heslo Science is Beautiful se stalo mottem letošního ročníku cen. Přehled všech oceněných a podrobnosti o laureátech naleznete na webu Nadace Neuron.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Nadace Neuron
Přečtěte si také
- Prémii Jana Friče získal Václav Pavlík za studium hvězdné dynamiky
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová převzala Zlatou medaili Slovenské akademie věd
- Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil mladé vědecké naděje
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
- Akademie věd ČR udělila šest medailí, dvě převzali zahraniční experti
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Komeniolog Martin Steiner z Filosofického ústavu získal Medaili Josefa Hlávky
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.