Zahlavi

Fyzikální chemik Pavel Jungwirth získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě

20. 01. 2025

Ani 19. ledna 2024 nechyběli na vyhlášení cen Nadace Neuron v Národním muzeu mezi laureáty badatelé a badatelky z Akademie věd ČR. Hlavní cenu za celoživotní přínos vědě převzal Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Fyzikální chemik Pavel Jungwirth má za sebou už mnoho vědeckých úspěchů. „Naše výzkumy jsou různorodé, jsou tam nějaké zábavné šílenosti, které jsme dělali pro krásu a radost, a samozřejmě i seriózní věda. Fyzika a chemie je za tím ale pořád ta samá. Slaná voda a ionty. Ty mě drží ve vědě nad vodou,“ říká.

Více se o výzkumech Pavla Jungwirtha dozvíte v epizodě Podcastu Akademie věd a rozhovoru v časopise A / Věda a výzkum (v současnosti A / Magazín).

Naděje z Akademie věd
Cenu pro nadějné vědce ve společenských vědách obdržel Ota Pavlíček z Filosofického ústavu AV ČR. Historik filozofie přispívá k poznání vědecké tradice a jejích kořenů v mezinárodním kontextu. Ve výzkumu odpovídá například na otázky kým byly, jak přemýšlely a jaký vliv měly vědecké elity v evropské historii. Laureát byl také hostem Podcastu Akademie věd.

Za chemii získal cenu Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Významně se zapsal do oboru metabolomiky, který poskytuje informace o malých molekulách (metabolitech) v živých organismech. Jeho tým vyvíjí inovativní výpočetní metody například pro objevování dosud nepoznaných molekul, především v rostlinách. Využít je lze pro návrh nových druhů léčiv. Více o vědci se dočtete v čtvrtletníku A / Magazín.

Věda a byznys
Cenu za propojení vědy a byznysu získal startup SophoMer. Vznikl ve spolupráci firmy Elisa Development, bio-inovačního centra i&i Prague, jeho vědecký tým tvoří Tomáš Etrych, Vladimír Šubr, Libor Kostka a Tereza Vodičková z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Startup vylepšuje diagnostické testy nahrazením živočišných bílkovin syntetickou látkou.

„Každý objev je uměleckým dílem, z něhož můžeme všichni čerpat. V Nadaci Neuron věříme, že krása vědy není pouze intelektuální, ale také hluboce estetická. Věříme, že Science is Beautiful,“ uvedla spoluzakladatelka a CEO Nadace Neuron Monika Řasa Vondráková. Právě heslo Science is Beautiful se stalo mottem letošního ročníku cen. Přehled všech oceněných a podrobnosti o laureátech naleznete na webu Nadace Neuron.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Nadace Neuron

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce