Zahlavi

Jaké jsou zásady otevřené vědy pro pracoviště Akademie věd ČR?

16. 01. 2025

Sdílení poznatků a spolupráce jsou základem vědeckého pokroku. Rozvíjení principu otevřené vědy (Open Science), který zdůrazňuje přístupnost a opakované využití výsledků výzkumu, je klíčové i pro Akademii věd ČR. Vedení instituce proto schválilo soubor doporučení pro pracoviště pod názvem Zásady otevřené vědy AV ČR.

Akademie věd ČR dlouhodobě rozvíjí otevřený přístup k vědeckým informacím. Hlásí se tím k principům otevřené vědy v souladu se závazkem šířit poznatky odborného výzkumu, doporučením UNESCO a zakotvením otevřené vědy v národní, evropské a mezinárodní vědní politice.

„Open Science podporuje rozvoj vědy a přispívá ke kreativnějším badatelským objevům i inovacím. Kromě toho zvyšuje i důvěryhodnost vědeckých institucí, protože umožňuje nasbíraná data kdykoli ověřit," vyzdvihuje Jiří Homola z Akademické rady AV ČR.

Na konci listopadu 2024 vedení Akademie věd ČR schválilo soubor doporučení pro výzkumná pracoviště. Dokument Zásady otevřené vědy AV ČR vznikl v reakci na dynamický vývoj Open Science. Respektuje přitom aktuální požadavky a standardy, které v mezidobí vznikly a ustálily se v evropském i celosvětovém měřítku. Dokument vytváří společný rámec pro naplňování principů otevřené vědy na pracovištích Akademie věd ČR a přináší doporučení pro jednotné nakládání s otevřenými vědeckými poznatky. Zároveň zdůrazňuje, že je nezbytné dbát na ochranu duševního vlastnictví.

Dokument mimo jiné vyzývá pracoviště, aby se řídila zásadami, jako jsou otevřenost, udržitelnost a transparentnost. Zároveň například doporučuje, aby pracovníci nakládali s daty v souladu s FAIR principy, ukládali data ve lhůtách stanovených v plánu správy dat (Data Management Plan) a publikace umisťovali do důvěryhodných úložišť.

Podporu najdete v knihovně
Centrální podporu pracovištím AV ČR při zavádění principů otevřené vědy poskytuje Knihovna AV ČR. Na konci roku 2022 zde vzniklo specializované Open Science oddělení, které nabízí komplexní informace a poradenství prostřednictvím webových stránek a kontaktních osob.

„Oddělení vzniklo, aby poskytovalo služby v oblasti Open Science pracovištím Akademie věd a aby implementace otevřené vědy a naplňování nových podmínek poskytovatelů byly co nejjednodušší,“ doplňuje ředitelka Knihovny Magdaléna Vecková. Nejnověji oddělení nabízí zdarma také online službu AV ČR – FAIR Wizard pro snadnou tvorbu plánů správy dat.

Více o Open Access a Open Science v Akademii věd ČR si přečtěte také v článcích Jak usnadnit otevřené publikování? Tipy zazněly na semináři v Akademii vědBrána vědy otevřená. Specializované oddělení pomáhá v Akademii s Open Science  a rozhovoru s Jiřím Homolou.

Text: Lucie Staňová, Kancelář AV ČR; Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce