Zahlavi

Nominujte svůj gen nebo nemoc a zapojte se do programu RD-Factory

04. 10. 2024

Připojte se v boji proti vzácným onemocněním a přineste naději postiženým lidem na celém světě. Takové je motto iniciativy Českého centra pro fenogenomiku s Ústavem molekulární a translační medicíny, které začátkem října spustily program RD-Factory. Podpořit chce pochopení vývoje a léčby vzácných genetických onemocnění. Nominovat svůj gen nebo nemoc můžete bez omezení uzávěrky.

České centrum pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV patří od roku 2015 mezi významná mezinárodní centra pro vytváření myších modelů, které jsou určeny pro výzkum lidských onemocnění. S přibližně 1000 vyvinutými modely se centrum stalo klíčovým hráčem v objevování funkcí genů a předklinickém testování potenciálních terapií. Souběžně s tím Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého vyvíjí léky a biomarkery pro klinické zkoušky a reálné nasazení při léčbě.

Program RD-Factory vznikl, aby zintenzivnil toto úsilí, zaměřil se na nové modely vzácných genetických onemocnění a zkoumal inovativní terapeutické strategie – zejména v genové terapii v oblasti tzv. „repurposing“ léčebných látek. Program se tím snaží převést základní výzkum do klinického prostředí, a významně tak ovlivnit situaci v léčbě vzácných onemocnění.

Nominujte svůj gen nebo nemoc
Program RD-Factory nyní vyzývá k předkládání návrhů na pre-klinické studie zaměřené na vzácná lidská genetická onemocnění. Otevřená výzva hledá příspěvky od vědecké komunity, odborníků na vzácná onemocnění, společností a rodin pacientů. Navrhovat můžete geny nebo vzácná genetická onemocnění pro vývoj myších modelů k pochopení vzniku a vývoje onemocnění; design a/nebo preklinické testování léčby (genové nebo jiné); návrh a testování diagnostických přístupů zahrnující diagnostické, prognostické a prediktivní biomarkery a technologie.

Jak podat žádost
Od 1. října 2024 přijímá program RD-Factory nominace bez uzávěrky. Ročně se vybere až šest návrhů, které získají bezplatnou podporu. Prvotní návrhy s podrobným popisem vzácného onemocnění a příslušného genu můžete posílat na e-mail ccp@phenogenomics.cz.

Vědecké hodnocení a kritéria výběru
Každý návrh zhodnotí odborníci z Českého centra pro fenogenomiku a Ústavu molekulární a translační medicíny. Posoudí vědecký přínos, klinickou potřebu, technickou proveditelnost a translační potenciál. Při výběru se zohlední faktory, jako jsou technická proveditelnost, náklady, kapacita zdrojů a dopad na pacienty. Více informací a možnost podat nominaci najdete zde.

O Českém centru pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR se více dočtete také v článku Vzácné choroby, třeste se! v časopise A / Magazín a v jeho předchůdci A / Věda a výzkum v článku Čtení z knihy myších genů.

Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy BIOCEV,
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce