PRAK urychluje přenos vědy do praxe už třetím rokem, připravil Inovační fórum
27. 11. 2024
Aplikace pro analýzu prokrvení tkáně ze snímků magnetické rezonance, nový způsob, jak sanovat omítky a vodní paprsek, který ekologicky odstraňuje nános z lodních trupů. Příklady úspěšných projektů, jež podpořil Program rozvoje aplikací a komercializace AV ČR neboli PRAK. Dotační program Akademie věd ČR má už za sebou tři kola, s otevřením čtvrtého připravil 27. listopadu 2024 od 14 hodin na Národní 3 v Praze Inovační fórum.
Program PRAK, který zajišťuje Centrum transferu AV ČR (CETAV), podporuje uplatnění výzkumných projektů z pracovišť Akademie věd ČR, motivuje pracovníky k jejich aplikaci a zvyšuje komerční připravenost výsledků s vysokou úrovní TRL (Technology Readiness Level). Program se zaměřuje i na ochranu duševního vlastnictví na pracovištích AV ČR.
„Náš úspěšný vlajkový program akcelerace uplatňování výsledků vědy do praxe vstupuje do třetího roku své existence. Jsem velice rád, že se rozvíjí a že podněcuje stále větší zájem pracovišť. Rozhodli jsme se proto ukázat úspěšné projekty podpořené v předchozím období na akci, které se zúčastní i zástupci průmyslu a investorů," říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR. „Zároveň jsme také 11. listopadu otevřeli čtvrté kolo. Do programu lze zařadit projekty, které jsou výsledkem výzkumu pracovišť a mají realizovatelný plán transferu. Termín pro podání návrhů projektů je ve čtvrtém kole PRAK 18. prosince 2024," dodává.
Inovační fórum PRAK v Akademii věd
Setkání se věnuje sdílení příběhů úspěšných projektů programu PRAK, představení nových projektů připravených ke komercializaci a navazování kontaktů s odborníky na transferu technologií, vědci, zástupci byznysu a investory.
Na fóru vystoupí předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a místopředsedkyně AV ČR Ilona Müllerová, následují prezentace nových transferových projektů a představení služeb Centra transferu AV ČR. Akci zakončí diskuze a matchmaking, který vytvoří prostor pro navazování spolupráce, sdílení zkušeností a hledání společných projektových příležitostí.
Představujeme tři úspěšné projekty programu PRAK
Na Inovačním fóru PRAK se představí tři úspěšné transferové projekty, které dosáhly významného pokroku:
- Nový způsob sanace bioticky napadených omítek zateplených fasád a jejich preventivní ochrana
Projekt vedený Ústavem anorganické chemie AV ČR se zaměřuje na transfer nové technologie sanace bioticky napadených omítek zateplených fasád, ke které využívá ekologicky bezpečné prostředky. Navzdory legislativním výzvám projekt přináší pozitivní výsledky a má potenciál reagovat na rostoucí požadavky na snižování energetické náročnosti budov. - Webová aplikace PerfLab pro odhad map vyhodnocujících parametry prokrvení tkáně
Projekt vedený Ústavem přístrojové techniky AV ČR. PerfLab je inovativní webová aplikace určená pro analýzu prokrvení tkáně (perfuzní analýza) ze snímků získaných magnetickou rezonancí. Aplikace PerfLab má ambici být součástí radiologického softwaru běžně využívaného lékařským personálem a stát se rutinní součástí léčby nádorových onemocnění. - Pulzující vysokorychlostní vodní paprsek
Projekt z Ústavu geoniky AV ČR usiluje o vytvoření funkčního nástroje na bázi vysokorychlostních pulzujících vodních paprsků, který by umožnil účinné a ekologické odstranění přírodních nánosů, usazenin a povlaků z lodních trupů. Nástroj by pracoval pouze s čistou vodou bez abrazivních přísad, čímž by odpadla časově i finančně náročná likvidace použitého odpadního abrazivního materiálu, který je současnými sanačními postupy používán.
Další projekty, které se na Inovačním fóru PRAK představí:
Biodegradabilní dráty s využitím v implantátech, USMH / FZU
Hmotností fotometrie s fázovým a polarizačním měřením, UFE
Měření parametrů optických elementů a systémů metodou absolutní interferometrie, UFP
HistoryLab: dílna pro archiv i školu, USD
Insekticidní látky pro selektivní regulaci hmyzích škůdců, BC / UMG
Kontakt pro média
Pro další informace, prosím, kontaktujte: Martina Smekala, vedoucí Centra transferu AV ČR,
e-mail: smekal@ssc.cas.cz
telefon: 731 627 230
Další informace
Podrobnosti o programu PRAK a možnost přihlášení naleznete na webových stránkách CETAV: techtransfer.cas.cz/sluzby/program-prak
Přečtěte si také
- AV ČR ocenila výzkumy, které přispívající k prestiži české vědy ve světě
- Invazní ekologové BÚ AV ČR opět na seznamu nejcitovanějších vědců
- Memorandum: UK, AV ČR a UPOL posílí svou institucionální odolnost
- Proba-3 – pravidelné zatmění Slunce díky přesnému letu ve formaci
- Monografie rozkrývá vztahy mezi uměním a politikou v meziválečném Československu
- Akademie věd předá šest medailí, dvě zahraničním expertům
- Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458
- Vědci objevili nový obří virus v římovské nádrži. Dostal jméno Budvirus
- Vědci odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik
- V Ústavu dějin umění zkoumají nejstarší fotografie z Městského muzea Polná
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.