Zahlavi

Přihlaste se do soutěže L’Oréal a inspirujte další ženy k vědecké kariéře

11. 10. 2024

Také příští rok si tři talentované vědkyně rozdělí 600 tisíc korun v 19. ročníku programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Projekt upozorňuje na roli žen v badatelském světě, a pomáhá tím překonávat předsudky, které jim stojí v cestě. Vědkyně se mohou hlásit do 31. prosince 2024.

Česká republika podle dat Eurostatu dlouhodobě zůstává na chvostu zemí Evropské unie v podílu žen mezi výzkumnými pracovníky. Zatímco unijní průměr je zhruba 33 %, v Česku mají ženy zastoupení ve vědě pouze okolo 27 %. Nejhorší situace je v technických a přírodních vědách. I proto talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě každoročně podpoří tři vybrané badatelky. Upozorňuje jím na jejich práci, která může inspirovat i další dívky a ženy k vědecké kariéře.

„Podpora žen ve vědě představuje nejen uznání jejich práce, ale také zásadní krok k rozvoji naší společnosti. Otevíráme dveře talentovaným vědkyním, aby mohly rozvinout svůj potenciál. Má to dlouhodobý přínos pro nás všechny,“ zdůrazňuje Petr Štěpánek z L’Oréal Česká republika a dodává, že tento přístup pomůže vytvářet silnější vědeckou komunitu, která dokáže čelit budoucím výzvám.

Tři výjimečné
Porota složená z odborníků z Akademie věd ČR i příští rok vybere tři výjimečné vědkyně, které kromě finanční odměny 200 tisíc korun získají mediální podporu. Výsledky oznámí organizátoři v červnu 2025.

Letos cenu získaly vědkyně z Akademie věd ČR. „Ženy přinášejí do vědy jiný pohled a jsou lépe zvládají multitasking, což smíšené týmy mužů a žen dělá efektivnějšími,“ uvedla letošní laureátka Monika Kučeráková z Fyzikálního ústavu AV ČR. Ocenění spolu s ní obdržely také mikrobioložka Kateřina Kopalová z Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR a ekoložka Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty JU.


Letošní laureátka Monika Kučeráková 

50 vědkyň, 11 milionů
Nadace L’Oréal podporuje ženy po celém světě. Od svého vzniku v roce 1998 vyznamenal více než 4400 žen ze 140 zemí. V České republice se projekt realizoval poprvé v roce 2006. Od té doby každoročně oceňuje nadějné vědkyně, které vybrala odborná porota. V Česku získalo cenu už 50 talentovaných vědkyň, jež si mezi sebou rozdělily částku ve výši 11 milionů korun.

Více informací naleznete na webu programu.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využítím zprávy L’Oréal Česká republika
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce