Prohlášení vedení Akademie věd ČR k aktuální situaci v Íránu
25. 10. 2022
Vedení Akademie věd ČR vyjadřuje hluboké znepokojení nad současným hrubým porušováním lidských práv v Íránu, které se bezprostředně dotýká i studentek a studentů středních a vysokých škol i celé akademické obce. AV ČR stojí plně na straně protestujících, důrazně odsuzuje represivní kroky íránských bezpečnostních složek a vyzývá k ukončení agrese ze strany státu vůči vlastnímu obyvatelstvu. Akademie věd se tím připojuje k prohlášení mezinárodní organizace IHRN. Podobné stanovisko zveřejnila také Univerzita Karlova.
Celé znění prohlášení:
Vedení AV ČR vyjadřuje hluboké znepokojení nad současným hrubým porušováním lidských práv v Íránu, které se bezprostředně dotýká i studentek a studentů z řad středních a vysokých škol i celé akademické obce. Současná vyostřená situace v zemi, která nastala po zabití mladé ženy Mahsy Amíní v polovině září tohoto roku, poté co byla zadržena mravnostní policií z důvodu „chybně“ oblečeného hidžábu, zásadně ovlivňuje každodenní život obyvatel této země. Pokojné celostátní protesty volající po ukončení diskriminace íránských žen, po nastolení potřebných státních reforem a dodržování demokratických principů vyústily v represivní odvetu íránských bezpečnostních složek. Účastníci protestů čelí bezdůvodnému zatýkání a protiprávnímu bití, studentům je vyhrožováno vyloučením ze škol a akademické a univerzitní prostory jsou zabírány pro vojenské potřeby. Protesty mají bohužel za následek rovněž velké množství zraněných a také civilní oběti. Takovýto způsob odpovědi a konání íránských autorit je neakceptovatelný.
Írán jakožto signatář mezinárodních paktů OSN z roku 1966, a to konkrétně Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, má povinnost zajistit na svém území dodržování základních lidských práv.
AV ČR stojí plně na straně protestujících, na straně studentek a studentů vyjadřujících pokojně své názory a přesvědčení, na straně žen volajících po zrovnoprávnění a svobodné volbě v každodenním životě. Zároveň AV ČR důrazně odsuzuje represivní kroky íránských bezpečnostních složek a vyzývá k ukončení agrese ze strany státu vůči vlastnímu obyvatelstvu.
O aktuální situaci v Íránu jsme psali také v článku Odvaha íránských žen vzdorovat režimu je obdivuhodná, říká odborník na Írán.
Text: Akademie věd ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.