Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
05. 09. 2024
Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři přetvořili za necelých 10 let zničenou krajinu bývalého vojenského újezdu v Milovicích v přírodní ráj. Namísto tří dominantních druhů agresivních trav bychom tam dnes napočítali více než 111 druhů kvetoucích rostlin. Zvýšila se i početnost a druhová pestrost ptactva a hmyzu, například počty vzácných motýlů modrásků hořcových se zvýšily o 1700 procent! Rezervaci velkých kopytníků založili v roce 2015 ochranáři ze společnosti Česká krajina ve spolupráci s vědci z Biologického centra AV ČR. Nyní za své aktivity dostali prestižní ocenění E.ON Energy Globe, takzvaného ekologického Oscara.
Rezervace v Milovicích je prvním místem na světě, kde společně žijí všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy – zubr evropský, kůň divoký a pratur. Na začátku vypustili ochranáři na 40hektarovou plochu v Milovicích 15 koní divokých. Od té doby se projekt rozšířil na celkem 17 lokalit o ploše 756 hektarů, na nichž žije více než 282 kopytníků.
Od počátku se projektu účastnili vědci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. „Rychle se ukázalo, že do té doby u nás nevídaná metoda péče o krajinu pomocí takzvané přirozené pastvy divokých velkých kopytníků funguje lépe než dosavadní postupy založené na technických zásazích jako kosení a pastva domácích zvířat,“ říká biolog Miloslav Jirků.
Miloslav Jirků z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích
Ekologický Oscar
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe se udílelo 31. srpna 2024 na Ekofestivalu v Brně. Z rukou generální ředitelky skupiny E.ON v České republice Claudie Viohl jej přebíral ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. „Velice si vážíme toho, že nás odborná porota vybrala z více než sto šedesáti projektů mezi šest finalistů. Už to je pro nás velký úspěch,“ uvedl Dalibor Dostál.
Zároveň řekl, že jej velmi těší velká podpora veřejnosti, která je pro zachování celého projektu klíčová. „Nebýt jí, milovická rezervace, která je dlouhodobě vystavena různým tlakům, by už pravděpodobně neexistovala,“ doplnil Dalibor Dostál. Na Ekofestivalu v Brně získala totiž rezervace nejen hlavní ocenění od poroty, ale také Cenu sympatie od diváků.
Oprava napajedla
S prvním místem v soutěži je spojená finanční odměna půl milionu korun. „V nejbližší době nás čeká generální rekonstrukce nejstaršího napajedla v rezervaci za více než šest set tisíc korun. Díky získané odměně pokryjeme většinu těchto nákladů,“ podotkl Dalibor Dostál. Na podporu projektů návratu velkých kopytníků může veřejnost přispět i prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz.
Projekt milovické rezervace se již několika významnými cenami pyšní – mimo jiné Cenou Josefa Vavrouška nebo cenou Hvězda udržitelnosti.
Přečtěte si naši reportáž z návštěvy rezervace v Milovicích:
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.