
Vědkyně z AV ČR získaly Cenu Wernera von Siemense za výzkum uchovávání energie
20. 03. 2025
Skladování energie je aktuální téma, které stále nabývá na významu. Výzkum Eleny Tomšík z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a Iryny Ivanko z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nyní získal Cenu Wernera von Siemense 2024 za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. S jakou metodou vědkyně přicházejí?
Práce Eleny Tomšík a Iryny Ivanko Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech předkládá návrh, jak využívat ke skladování energie superkapacitory na bázi vodivých polymerů.
Nejslabší stránkou těchto látek je jejich nízká elektrochemická stabilita, která omezuje jejich větší nasazení v praxi. Vědkyně si vzaly jako základ vodivý polymer PEDOT a vymyslely způsob, jak vylepšit jeho vlastnosti – zvýšit stabilitu a snížit rychlost samovolného vybíjení. „Výsledky by šlo použít v praxi,“ potvrzuje Iryna Ivanko.
„Sedmadvacátý ročník prokázal špičkovou kvalitu českého technického a přírodovědného školství,“ uvedl generální ředitel českého Siemensu Eduard Palíšek a dodal, že mnoho z vítězných prací se zaměřilo na otázky spojené s maximálně efektivním využitím elektrické energie a jejím uchováváním: „Věřím, že originální nápady a řešení našich laureátů mají potenciál najít uplatnění a přispět k zajištění dostatku energie pro lidstvo.“
Ceny pro studenty i jejich vedoucí a školitele
Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 i nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z technických a přírodovědných oborů vybraly poroty v kategoriích nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník. Siemens také udělil ceny za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.
V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé. I letos v žebříčkách top prací najdeme vědce a vědkyně z Akademie věd ČR. Nejvýraznějším úspěchem je druhé místo v kategorii disertací. Získal ho Jiří Junek z Technické univerzity v Liberci za práci Zobrazování doby života fluorescence metodou RATS v konfiguraci jedno-pixelové kamery. Jeho školitelem byl Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.
Karel Žídek a Jiří Junek (zleva)
Podíl přihlášených vědkyň roste
Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR. V sedmi nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Hodnotili celkem 598 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo odměny v celkové hodnotě jeden milion korun. Ženy podaly rekordních 37 % přihlášek a mezi oceněnými představují 25 %. Od začátku pořádání soutěže si 490 laureátů rozdělilo 17,4 milionu Kč.
Více informací o Cenách Wernera von Siemense a přehled všech oceněných naleznete v tiskové zprávě Siemens nebo na webu Ceny Wernera von Siemense.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Siemens
Foto: Siemens
Přečtěte si také
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Knihy Nakladatelství Academia postoupily do užší nominace Magnesie Litery
- Předseda Slovenské akademie věd Pavol Šajgalík převzal nejvyšší ocenění AV ČR
- Prémii Jana Friče získal Václav Pavlík za studium hvězdné dynamiky
- Fyzikální chemik Pavel Jungwirth získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová převzala Zlatou medaili Slovenské akademie věd
- Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil mladé vědecké naděje
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.