Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
23. 10. 2024
Vstupte do světa špičkové vědy prostřednictvím čočky fotoaparátu. Výstava toho nejlepšího z posledních dvou ročníků soutěže Věda fotogenická, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR pro své zaměstnance, je k vidění ve dvoraně Poslanecké sněmovny PČR na Malostranském náměstí v Praze. Vernisáž se uskutečnila ve středu 23. října 2024, záštitu nad akcí převzala 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová. Slavnostního odpoledne se zúčastnily také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, členka Akademické rady a předsedkyně odborné poroty fotosoutěže Markéta Pravdová a další hosté.
Projekt Věda fotogenická se zaměřuje na zachycení krásy a estetiky špičkového výzkumu a vědecké práce. Soutěž je určena pro všechny zaměstnance Akademie věd ČR, kteří prostřednictvím svých fotografií nabízejí jedinečný pohled na vědecké objevy, experimenty a každodenní život vědců.
Fotografie dokládají, že věda není jen o číslech a datech, ale také o kreativitě, vášni a estetickém vnímání světa. Každý snímek je svědectvím o tom, jak vědci objevují nové horizonty a překonávají překážky ve svém úsilí o poznání.
Vernisáž zahájily (zleva): Markéta Pravdová, Věra Kovářová a Eva Zažímalová. (CC)
„Soutěž ukazuje, že věda není pouze záležitostí teoretických výpočtů, laboratorních pokusů nebo odborných publikací, ale že má i estetickou hodnotu. Vědecké experimenty, výzkumné procesy a pozorování přírodních jevů totiž mnohdy generují úchvatné obrazy, které v sobě mají nejen poznání, ale i krásu,“ uvedla na vernisáži předsedkyně Eva Zažímalová.
V roce 2023 oslavila fotosoutěž jednu dekádu existence. „Během deseti let konání přišlo celkem dva a půl tisíce fotek a zapojilo se více než sedm stovek zaměstnanců,“ řekla členka Akademické rady Markéta Pravdová. K výročí vydali organizátoři publikaci Cesta vědy ve fotografiích 2014–2023.
U zrodu soutěže stáli Lenka Vostrá a Michael Komm z Fóra Věda žije! Organizaci soutěže má na starosti Středisko společných činností AV ČR. Každý rok vzniká z vybraných snímků reprezentativní kalendář a fotografie jsou k vidění na výstavě v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Vítězná fotografie hlavní kategorie z roku 2023 nese název Životní forma železa; autorem je Dušan Tichoň z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
Výstava v prostorách Poslanecké sněmovny není veřejně přístupná, určena je primárně pro poslance a zaměstnance sněmovny.
Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Věda fotogenická
Text a fotografie označené CC jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.