Fyzik Tomáš Jungwirth je navržený na Národní cenu Česká hlava za rok 2024
13. 09. 2024
Jeho výsledky vzbudily mezinárodní pozornost, vytvořil jedno z nejvýznamnějších světových center výzkumu spintroniky a je prvním českým vědcem, jemuž se podařilo získat dvakrát ERC Advanced Grant. Rada pro výzkum, vývoj a inovace nyní Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR navrhla na Národní cenu vlády Česká hlava.
„Národní cena vlády je nejvyšší ocenění udělované osobnostem české vědy a výzkumu za jejich celoživotní úspěšné a výjimečné expertní působení s mezinárodním dosahem. Nominace pravidelně reprezentují nejlepší odborníky, kteří dosahují uznání i ve světovém měřítku,“ říká ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Rada pro vědu, výzkum a inovace doporučila na ocenění Tomáše Jungwirtha za mimořádný přínos ve výzkumu spintroniky. Návrh nyní posoudí vláda.
Tomáš Jungwirth vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, kde absolvoval také doktorské studium. Jako doktorand a postdoktorand získával zkušenosti na americké Indiana University (1994–1995 a 1997–1999) a v letech 2000–2004 působil jako vědecký pracovník na University of Texas. Je držitelem Akademické prémie (2008), ceny Neuron (2018) a ceny ministra školství (2020). Jako jediný vědec v České republice obdržel dvakrát prestižní ERC Advanced Grant (2010 a 2023). Jeho týmu se mimo jiné podařilo potvrdit existenci altermagnetismu, loni byl opět zařazen mezi nejcitovanější vědce světa.
Více o jeho výzkumu se dočtete v časopise A / Magazín.
Národní cenu Česká hlava v minulosti získali například Antonín Holý, Pavel Hobza (oba z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR), Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR a další osobnosti české vědy a výzkumu.
Připravila: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy RVVI
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
- Akademie věd ČR udělila šest medailí, dvě převzali zahraniční experti
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Komeniolog Martin Steiner z Filosofického ústavu získal Medaili Josefa Hlávky
- Technologická agentura ocenila aplikované výzkumy pracovišť Akademie věd
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest vědeckých nadějí
- Čtyři z pěti projektů, které ocenila Grantová agentura ČR, mají řešitele v AV ČR
- Kniha roku Nakladatelství Academia přibližuje textilní poklady Pražského hradu
- Akademie věd zabodovala v soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Mít štěstí na lidi a tým okolo sebe. Akademie věd ocenila pětici osobností
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.