Hana Lísalová z Fyzikálního ústavu získala cenu na Cornellově univerzitě v USA
15. 08. 2024
Pod jejím jménem najdete šest patentů, vede vlastní výzkumnou skupiny ve Fyzikálním ústavu AV ČR a její inovativní systém využívá například Ochranná služba Policie ČR při testování potravin na škodlivé látky. Hana Lísalová nyní za své výsledky získala na konferenci v americké Cornellově univerzitě ocenění Mid-career Award.
Výzkum Hany Lísalové a jejího týmu se zaměřuje mimo jiné na inovativní biočipy. Umožňují analyzovat vzorky v jejich původní formě, bez úprav a přečišťování, což je výhodné pro využití v terénu. Biosenzor lze navíc „naladit“ na detekci konkrétního patogenu v potravinách. Jejich výzkumy pomáhaly i při mapování viru SARS-CoV-2.
„Když se nám podařilo odhalit v potravinových vzorcích virus žloutenky, byli jsme nadšeni. V té době propukla koronavirová pandemie a nás napadlo: jestliže jsme schopni detekovat původce hepatitidy A, proč bychom nedokázali vyhledávat SARS-CoV-2?“ uvedla vědkyně v časopise A / Věda a výzkum, kde se dozvíte více o jejím výzkumu.
Cenu na Cornellově univerzitě získala za přínos k vývoji nové generace antifoulingových vrstev s biofunkčními prvky, biosenzorů a biomimetických systémů. „Bylo to velmi nečekané. Ocenění je pro mě velká čest a motivace pro další vědeckou práci,“ říká Hana Lísalová.
Více informací naleznete ve zprávě Fyzikálního ústavu AV ČR.
Text: Zuzana Duplalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy Fyzikálního ústavu AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest vědeckých nadějí
- Čtyři z pěti projektů, které ocenila Grantová agentura ČR, mají řešitele v AV ČR
- Kniha roku Nakladatelství Academia přibližuje textilní poklady Pražského hradu
- Akademie věd zabodovala v soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Mít štěstí na lidi a tým okolo sebe. Akademie věd ocenila pětici osobností
- Fyzik Tomáš Jungwirth je navržený na Národní cenu Česká hlava za rok 2024
- Čtyři badatelé, kteří posouvají hranice vědy, převzali oborové medaile AV ČR
- Vratislav Doubek získal Cenu Rudolfa Medka, zkoumá česko-ruské vztahy
- Tomáš Čižmár získal významné ocenění v mikroskopii, přispěl k rozvoji neurověd
- Vědecké talenty z Akademie věd získaly ceny Francouzského velvyslanectví
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.