Jaké jsou zásady otevřené vědy pro pracoviště Akademie věd ČR?
16. 01. 2025
Sdílení poznatků a spolupráce jsou základem vědeckého pokroku. Rozvíjení principu otevřené vědy (Open Science), který zdůrazňuje přístupnost a opakované využití výsledků výzkumu, je klíčové i pro Akademii věd ČR. Vedení instituce proto schválilo soubor doporučení pro pracoviště pod názvem Zásady otevřené vědy AV ČR.
Akademie věd ČR dlouhodobě rozvíjí otevřený přístup k vědeckým informacím. Hlásí se tím k principům otevřené vědy v souladu se závazkem šířit poznatky odborného výzkumu, doporučením UNESCO a zakotvením otevřené vědy v národní, evropské a mezinárodní vědní politice.
„Open Science podporuje rozvoj vědy a přispívá ke kreativnějším badatelským objevům i inovacím. Kromě toho zvyšuje i důvěryhodnost vědeckých institucí, protože umožňuje nasbíraná data kdykoli ověřit," vyzdvihuje Jiří Homola z Akademické rady AV ČR.
Na konci listopadu 2024 vedení Akademie věd ČR schválilo soubor doporučení pro výzkumná pracoviště. Dokument Zásady otevřené vědy AV ČR vznikl v reakci na dynamický vývoj Open Science. Respektuje přitom aktuální požadavky a standardy, které v mezidobí vznikly a ustálily se v evropském i celosvětovém měřítku. Dokument vytváří společný rámec pro naplňování principů otevřené vědy na pracovištích Akademie věd ČR a přináší doporučení pro jednotné nakládání s otevřenými vědeckými poznatky. Zároveň zdůrazňuje, že je nezbytné dbát na ochranu duševního vlastnictví.
Dokument mimo jiné vyzývá pracoviště, aby se řídila zásadami, jako jsou otevřenost, udržitelnost a transparentnost. Zároveň například doporučuje, aby pracovníci nakládali s daty v souladu s FAIR principy, ukládali data ve lhůtách stanovených v plánu správy dat (Data Management Plan) a publikace umisťovali do důvěryhodných úložišť.
Podporu najdete v knihovně
Centrální podporu pracovištím AV ČR při zavádění principů otevřené vědy poskytuje Knihovna AV ČR. Na konci roku 2022 zde vzniklo specializované Open Science oddělení, které nabízí komplexní informace a poradenství prostřednictvím webových stránek a kontaktních osob.
„Oddělení vzniklo, aby poskytovalo služby v oblasti Open Science pracovištím Akademie věd a aby implementace otevřené vědy a naplňování nových podmínek poskytovatelů byly co nejjednodušší,“ doplňuje ředitelka Knihovny Magdaléna Vecková. Nejnověji oddělení nabízí zdarma také online službu AV ČR – FAIR Wizard pro snadnou tvorbu plánů správy dat.
Více o Open Access a Open Science v Akademii věd ČR si přečtěte také v článcích Jak usnadnit otevřené publikování? Tipy zazněly na semináři v Akademii věd, Brána vědy otevřená. Specializované oddělení pomáhá v Akademii s Open Science a rozhovoru s Jiřím Homolou.
Text: Lucie Staňová, Kancelář AV ČR; Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Musíme zlepšit podporu mladých kolegů, říká rostlinný genetik David Kopecký
- Držitelé Akademické prémie a prémie Lumina quaeruntur představí své výsledky
- Zemřel František Šmahel, jeden z nejvýznamnějších evropských historiků
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Akademie věd rozšířila podporu pro zaměstnance, pořádá příměstské tábory
- Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.