Nominujte svůj gen nebo nemoc a zapojte se do programu RD-Factory
04. 10. 2024
Připojte se v boji proti vzácným onemocněním a přineste naději postiženým lidem na celém světě. Takové je motto iniciativy Českého centra pro fenogenomiku s Ústavem molekulární a translační medicíny, které začátkem října spustily program RD-Factory. Podpořit chce pochopení vývoje a léčby vzácných genetických onemocnění. Nominovat svůj gen nebo nemoc můžete bez omezení uzávěrky.
České centrum pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV patří od roku 2015 mezi významná mezinárodní centra pro vytváření myších modelů, které jsou určeny pro výzkum lidských onemocnění. S přibližně 1000 vyvinutými modely se centrum stalo klíčovým hráčem v objevování funkcí genů a předklinickém testování potenciálních terapií. Souběžně s tím Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého vyvíjí léky a biomarkery pro klinické zkoušky a reálné nasazení při léčbě.
Program RD-Factory vznikl, aby zintenzivnil toto úsilí, zaměřil se na nové modely vzácných genetických onemocnění a zkoumal inovativní terapeutické strategie – zejména v genové terapii v oblasti tzv. „repurposing“ léčebných látek. Program se tím snaží převést základní výzkum do klinického prostředí, a významně tak ovlivnit situaci v léčbě vzácných onemocnění.
Nominujte svůj gen nebo nemoc
Program RD-Factory nyní vyzývá k předkládání návrhů na pre-klinické studie zaměřené na vzácná lidská genetická onemocnění. Otevřená výzva hledá příspěvky od vědecké komunity, odborníků na vzácná onemocnění, společností a rodin pacientů. Navrhovat můžete geny nebo vzácná genetická onemocnění pro vývoj myších modelů k pochopení vzniku a vývoje onemocnění; design a/nebo preklinické testování léčby (genové nebo jiné); návrh a testování diagnostických přístupů zahrnující diagnostické, prognostické a prediktivní biomarkery a technologie.
Jak podat žádost
Od 1. října 2024 přijímá program RD-Factory nominace bez uzávěrky. Ročně se vybere až šest návrhů, které získají bezplatnou podporu. Prvotní návrhy s podrobným popisem vzácného onemocnění a příslušného genu můžete posílat na e-mail ccp@phenogenomics.cz.
Vědecké hodnocení a kritéria výběru
Každý návrh zhodnotí odborníci z Českého centra pro fenogenomiku a Ústavu molekulární a translační medicíny. Posoudí vědecký přínos, klinickou potřebu, technickou proveditelnost a translační potenciál. Při výběru se zohlední faktory, jako jsou technická proveditelnost, náklady, kapacita zdrojů a dopad na pacienty. Více informací a možnost podat nominaci najdete zde.
O Českém centru pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR se více dočtete také v článku Vzácné choroby, třeste se! v časopise A / Magazín a v jeho předchůdci A / Věda a výzkum v článku Čtení z knihy myších genů.
Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy BIOCEV,
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
- Akademie věd představila výsledky tří výzkumných programů Strategie AV21
- Týden Akademie věd je nářez, ale těšíme se na něj, říkají popularizátoři
- Akademie V4 chtějí lepší koordinaci vědní politiky na národní i evropské úrovní
- Přihlaste se do soutěže L’Oréal a inspirujte další ženy k vědecké kariéře
- Startup VDI Technologies získal důležitou certifikaci, pomůže komercializaci
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.