Zahlavi

O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!

22. 04. 2025

České Budějovice se již po čtvrté účastní jedné z největších akcí občanské vědy na světě – City Nature Challenge. Výzva se koná od pátku 25. dubna do pondělí 28. dubna a jejím cílem je dokumentovat biodiverzitu naší planety. Zapojit se může úplně každý bez ohledu na věk, vzdělání či úroveň znalostí. Stačí, když bude fotit volně žijící rostliny, živočichy či houby ve svém okolí a svá pozorování nahraje do bezplatné aplikace iNaturalist. Pozorovat přírodu bude možné jednotlivě i společně, českobudějovický organizátor, Biologické centrum Akademie věd ČR, chystá na víkend tři přírodovědné exkurze. Akci finančně podpořilo Statutární město České Budějovice.

Naše město si ve výzvě City Nature Challenge vede tradičně skvěle, vždy se umisťujeme v počtu pozorování, pozorovaných druhů a zapojených účastníků v první třetině nejúspěšnějších měst. Vloni Budějčáci zaznamenali 2889 pozorování a vyfotili 867 druhů,“ říká koordinátorka výzvy v Českých Budějovicích Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. „Pro nejlepší pozorovatele z řad jednotlivců i školních kolektivů jsme navíc nachystali skvělou výhru – v červnu vezmeme výherce na jednodenní zájezd do přírodní rezervace Milovice s divokými koňmi, zubry a pratury,“ dodává Daniela Procházková.

Jak se zapojit?

Zapojit se je velice snadné. V termínu akce, tedy od pátku do pondělí 25. – 28. dubna, může kdokoli pořizovat fotografie nebo zvukové nahrávky volně žijících rostlin a živočichů na území Českých Budějovic a okolních obcí od Hrdějovic přes Libníč, Jivno, Srubec, Roudné, Boršov nad Vltavou po Homole a Branišov.  Pozorování se nahrávají do aplikace iNaturalist, buď rovnou v mobilu, nebo na webu. Zvládne to úplně kdokoliv bez sebemenšího přírodovědného vzdělání, aplikace totiž sama navrhuje, o jaký druh zvířete, rostliny, nebo houby se jedná. Záznamy v iNaturalist pak navíc pomáhá zpřesňovat online komunita přírodovědců.

Zájemci mohou vyrazit také na exkurze s odborníky. V pátek od 16 hodin se na Rudolfově uskuteční výprava s pozorováním půdních členovců Živočichové skrytí v půdě. V sobotu od 9 hodin půjdeme pozorovat hmyz a rostliny kolem Dobrovodského potoka a Vltavy od Voříškova dvora k Suchomelu (Za rostlinami a hmyzem k Suchomelu). V neděli v 9 hodin vyrazíme sledovat ptáky a vodní hmyz na Vrbenské rybníky (Vrbenské rybníky plné života). Kromě vědců z Biologického centra AV ČR budou průvodci exkurzí také odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Výzva City Nature Challenge byla spuštěna v roce 2016 Kalifornskou akademií věd a Přírodovědeckými muzei okresu Los Angeles. Z původních 1 000 pozorovatelů v San Francisku a Los Angeles se akce rozrostla do celosvětového měřítka. V roce 2024 padly rekordy – více než 83 500 účastníků po celém světě zaznamenalo přes 2,4 milionu pozorování z 690 měst v 51 zemích. Od svého vzniku City Nature Challenge shromáždila přes 7,13 milionu pozorování městské biodiverzity a zaznamenala více než 94 000 druhů díky zapojení více než 364 000 lidí.

S velkým nadšením slavíme 10 let City Nature Challenge - jednu z nejvýznamnějších akcí občanské vědy na světě,“ říká spoluzakladatelka výzvy Rebecca Johnson z Kalifornské akademie věd. „City Nature Challenge je nejen úžasnou příležitostí pro lidi po celém světě, jak oslavit přírodu ve svém okolí přírodu, ale zároveň i cenným zdrojem dat, která jsou klíčová pro rozhodování v oblasti ochrany přírody – od místní po globální úroveň. Každoročně účastníci dokumentují vzácné a ohrožené druhy, nově zavlečené druhy a přinášejí další důležité poznatky, které přispívají k našemu porozumění biodiverzitě,“ dodává Rebecca Johnson.

V České republice se letos zapojí šest měst. Kromě Českých Budějovic to jsou Praha, Brno, Ostrava, Uherské Hradiště a Veselsko. Globální výsledky s celkovým počtem pozorování a nejzajímavějšími snímky z celého světa budou vyhlášeny v pondělí 5. května.  

Odkazy ke sdílení:

Webová stránka City Nature Challenge Česká republika https://citynaturechallenge.cz/

Webová stránka City Nature Challenge České Budějovice https://cb.citynaturechallenge.cz/

Globální webová stránka: https://citynaturechallenge.org/ 

Aplikace iNaturalist: https://www.inaturalist.org

Kontakt:
Mgr. Daniela Procházková
PR manažerka
Biologické centrum AV ČR
778 468 552
daniela.prochazkova@bc.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Kachna divoká byla loni globálně nejpozorovanějším druhem. V Českých Budějovicích byla na druhém místě. Foto: iNaturalist

Kachna divoká byla loni globálně nejpozorovanějším druhem. V Českých Budějovicích byla na druhém místě. Foto: iNaturalist

Loni místní nejčastěji fotili rozrazil rezekvítek. Foto: Hans z Pixabay

Loni místní nejčastěji fotili rozrazil rezekvítek. Foto: Hans z Pixabay

Matematika, fyzika a informatika

Vědecká pracoviště

Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce