
Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze 2024
05. 02. 2024
Francouzská ambasáda vyhlásila výzvu k podávání přihlášek do Vědeckých cen 2024 v níže uvedených oborech (podmínky naleznete v odkazech u jednotlivých cen):
- Chemie(Cena Jean-Marie Lehna)
- Medicína(Cena Alberta Schweitzera)
- Farmacie(Cena Sanofi)
- Počítačové vědy(Cena Josepha Fouriera)
- Jaderný výzkum(Becquerelova cena)
- Environmentální vědy(Cena "Make Our Planet Great Again")
- Humanitní a společenské vědy(Cena Jacquesa Derridy)
- Speciální cena Platformy CEFRES – organizuje CEFRES, informace budou brzy publikoványzde, dotazy lze zasílat na emailovou adresu madl@cefres.cz
Přihlášky mohou zasílat PhD studenti (či postdoktorandi, kteří obhájili disertační práci v roce 2023 nebo 2024), do věku 33 let k 1. 5. 2024, (lze požádat o zvýšení této věkové hranice pro ty, kteří čerpali mateřskou či rodičovskou dovolenou) české nebo slovenské národnosti s pracovním úvazkem na ústavu AV ČR.
Přihlášky musí obsahovat následující dokumenty (v angličtině):
- odborný životopis (vč. získaných grantů a ocenění),
- informaci kde a u koho vypracovali teze (Mgr./Ing., Ph.D.)
- seznam publikací (vč. impaktního faktoru a kvartilu),
- anotaci projektu, s nímž by uchazeč vystoupil před odbornou komisí (cca ½ strany).
Dokumenty, prosím, zasílejte nejpozději do 4. března 2024 na e-mail whalen@kav.cas.cz. V předmětu e-mailu uveďte název ceny, na níž je kandidát nominován. Pro přihlášení do soutěže o jednotlivé ceny je rozhodujícím kritériem téma výzkumu (obsah projektu), ne obor doktorského studia.
Koordinátoři AV ČR následně vyberou kandidáty, kteří budou za AV ČR na ceny nominováni, vycházejíce z porovnání životopisu, publikací a dosavadní kariéry přihlášených kandidátů. V souladu s pravidly organizátora (viz podmínky k jednotlivým cenám) koordinátoři nominují daný počet kandidátů za AV ČR.
Vybraní kandidáti budou své práce prezentovat před odbornou komisí v průběhu května a června (přesná data jsou k dispozici u podmínek k jednotlivým cenám).
Vítězové budou oficiálně vyhlášeni v červnu 2024. Ocenění kandidáti obdrží finanční podporu a na prvních dvou místech též stipendium ve Francii (podmínky se mohou lišit v závislosti na ceně). Vyhlašovacího ceremoniálu by se měli zúčastnit též školitelé disertačních prací nominovaných kandidátů a zástupci daných pracovišť AV ČR.
Další informace jsou také k dispozici na webových stránkách Francouzského institutu.
Pozn. Dovolujeme si upozornit, že ceny v oblasti medicíny (Cena Alberta Schweitzera) se nemohou pracovníci AV ČR zapojit, neboť podmínkou je práce v nemocnici či zdravotnickém zařízení s běžnou lékařskou či zdravotnickou činností.
Přečtěte si také
- Výzva ALLEA k nominaci expertů
- Mobilitní projekty a projekty Mobility Plus od roku 2026 – vyhlášení možnosti podávání návrhů projektů
- Japonsko - JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers 2025
- Výzva k nominaci mladých vědců - NATO TSI Panel Early Career Scientist Event in Prague
- Program TANDEM 2026 – Výzva pro podávání návrhů projektů
- Výzva NATO STO Women & Girls in Science 2025
- Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze 2025
- Druhá část výsledků výběrových řízení na projekty mezinárodní spolupráce
- Výzva EASAC na nominaci peer reviewera
- Japonsko - JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers 2025
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.